ODZNACZENIA ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU

Opublikowane przez ODZNACZENIA ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU

Na przypadające w dniu 22 lutego br. obrady Sesji Powiatu Przasnyskiego przewidziano bardzo miły akcent. Tego dnia dzięwięcioro mieszkańców powiatu zostało odznaczonych medalmi za zasługi dla
obronności kraju. Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Krzysztof Gemza oraz Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski udekorowali członkinie powiatowej komisji lekarskiej Zofię Deptałę i Marię Czuprynę oraz przewodniczącego komisji Pawła Płachtę.

Ozdnaczeniami uhonorowano także rodziców, których conajmniej trzech synów pełniło nienagannie czynną służbę wojskową. Złoty medal otrzymali Teresa i Józef Jaroszewscy z Obręba oraz Urszula i Tadeusz Goliaszewscy z Nowej Krępy (sześciu synów odbyło służbę wojskową). Czterech synów pań Haliny Nosarzewskiej z Dębin i Janiny Kordek z Bartnik również odznaczyło się nienaganą służbą w wojsku polskim, za co obie matki otrzymały srebrny medal.

* Medal "Za zasługi dla obronności kraju" - to polskie odznaczenie wojskowe, nadawane przez Ministra Obrony Narodowej został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 roku. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Medal ten można nadawać również w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy (złoty medal - rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełniło zawodową służbę wojskową; srebrny medal - rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową).

Data: 2019-09-23
Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli