Opublikowane przez OFICJALNIE RUSZYŁA BUDOWA MAZOWIECKIEGO CENTRUM SPORTÓW ZIMOWYCH KOMPLEKS CHORZELE – KAMIEŃ WĘGIELNY POD BUDOWĘ BASENU PŁYWACKIEGO WMUROWANY

5 marca w Chorzelach uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego oraz spotkaniem z mieszkańcami powiatu przasnyskiego oraz członkami i sympatykami Polskiego Stronnictwa Ludowego oficjalnie uruchomiono inwestycję pn. Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych – kompleks Chorzele.
W uroczystościach zorganizowanych przez samorząd powiatowy wspólnie z samorządem miasta i gminy Chorzele wzięli udział m.in. Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk, Poseł na Sejm RP Aleksander Sopliński, Radna Wojewódzka Wiesława Krawczyk.Marszałek Adam Struzik przyjechał dwie godziny wcześniej, aby omówić ze Starostą Przasnyskim Zenonem Szczepankowskim kwestie przyszłej inwestycji pn. Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych – kompleks Przasnysz. Z kolei Wicepremiera Waldemara Pawlaka udało się zainteresować kwestiami projektów powiatu przasnyskiego dotyczących innowacyjnych systemów wytwarzania energii odnawialnej, a także uzyskać deklarację pomocy Rządu i Ministerstwa Gospodarki w poszukiwaniu i lokalizacji inwestorów w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej i Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Sierakowie koło Przasnysza.

Kamień węgielny pod budowę basenu pływackiego w Chorzelach wmurowany.

Pierwszym punktem uroczystości było poprzedzone podpisaniem Aktu Erekcyjnego wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę basenu pływackiego w Chorzelach, który w latach 2010-2012 powstanie w ramach inwestycji pn. Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych – kompleks Chorzele – etap I.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Oś Priorytetowa VII - Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego Działanie 7.2.: Infrastruktura służąca edukacji.
Koszt inwestycji 12.800.000 zł., z czego:
9.999.360 zł. poniesie Unia Europejska
2.800.640 zł. poniesie Powiat Przasnyski
Projekt zakłada budowę kompleksu obiektów tworzących Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chorzelach. W centrum znajdą się: kryta pływalnia, basen sportowy z zapleczem socjalno-szatniowym oraz zmodernizowany budynek starej sali gimnastycznej. Będą to obiekty wielofunkcyjne – basen dla dorosłych i dla dzieci, dla bardziej zaawansowanych, jak i tych, którzy dopiero uczą się pływać. W budynku znajdą się także sauny i sala fitnes.
Wszystkie obiekty zostaną w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz budynku zainstalowane zostaną pochylnie, wydzielone węzły sanitarne, automatyczna bramka wejściowa, a także specjalistyczny podnośnik przy basenie. Na zewnątrz natomiast mają być wydzielone specjalne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Obiekty centrum będą udostępniane zarówno w trakcie zajęć lekcyjnych, jak i poza nimi. Zajęcia sportowe na basenie będą prowadzone dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chorzelach oraz pozostałych 23 szkół z terenu gmin Chorzele, Jednorożec i Krzynowłoga Mała. Mają tu trenować także studenci Zespołu Medycznych Szkół Policealnych (specjalność ratownictwo wodne). Z pływalni po zajęciach lekcyjnych będą mogli korzystać również mieszkańcy powiatu. Planuje się też zorganizowanie tzw. bezpłatnych godzin rodzinnych. Na pływalni będą odbywać się zajęcia rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz zawody pływackie.
Na nowoczesnej sali gimnastycznej, oprócz zajęć z wychowania fizycznego, będą mogły odbywać się zawody sportowe. Zostanie ona także udostępniona działającym na terenie powiatu klubom sportowym. Centrum zostanie wyposażone w nowoczesne rozwiązania racjonalizujące zużycie energii: kolektory słoneczne na dachu auli oraz urządzenia wentylacji mechanicznej o dużym współczynniku odzysku ciepła. Będzie także docieplone wełną mineralną i styropianem w celu zminimalizowania strat ciepła.

Następnie rozpoczętą inwestycję poświęcił ksiądz Dziekan Stanisław Dziękiewicz – Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Chorzelach.

Spotkanie z mieszkańcami powiatu przasnyskiego w hali sportowej w Chorzelach.

Drugim punktem uroczystości było spotkanie gości zaproszonych i władz samorządowych z mieszkańcami powiatu przasnyskiego, które odbyło się w hali sportowej w Chorzelach. W obecności ponad 500 osób najpierw młodzież ze szkół znajdujących się na terenie gmin, które podpisały z powiatem porozumienie w sprawie budowy i utrzymania basenu (Miasto i Gmina Chorzele, Gmina Jednorożec i Gmina Krzynowłoga Mała) przedstawiła część artystyczną, następnie przemawiali goście zaproszeni i gospodarze uroczystości. Nie zabrakło ciepłych słów pod adresem lokalnych władz samorządowych i wyrazów uznania z dotychczasowych dokonań, a także życzeń na przyszłość oraz deklaracji dalszej owocnej współpracy.

Spotkanie członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zaproszeni goście wraz z lokalnymi władzami spotkali się z członkami i sympatykami Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poniżej fotorelacja z imprezy:

Sławomir Czaplicki
Kierownik Kancelarii Głównej