Pierwszy w Polsce odcinek szlaku rowerowego „100za100” otwarty

Na 100-lecie odzyskania niepodległości w całym kraju powstanie jeszcze 99 podobnych szlaków. Podczas uroczystej gali organizator Bartłomiej Kuraś zdradził, że nie tylko pierwszy, ale i setny szlak "100 za 100" będzie się znajdował na terenie powiatu przasnyskiego. 100 szlaków rowerowych za 100 lecie Niepodległości Polski jest inicjatywą Fundacji "Bez Hamulców".

Pierwszy w Polsce odcinek szlaku rowerowego "100za100" otwarty

W piątek 12 lipca w miejscowości Jaciążek zainaugurowano akcję 100 szlaków na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 100 za 100, bo taką nazwę nosi projekt rozpoczął się przejazdem na odcinku 26 kilometrów z Jaciążka do Przasnysza.
Na miejsce rowerzyści mogli posilić się posiłkiem. Po uroczystym poświęceniu tablicy pamiątkowej nastąpiło jej odsłonięcie. Później samorządy biorące udział w projekcie odebrały z rąk inicjatora akcji pamiątkowe noty, a partnerzy projektu (Muzeum Historyczne w Przasnyszu oraz gospodarstwa agroturystyczne położone wzdłuż szlaku) certyfikaty. Tak więc trasy „100 za 100” to nie tylko ścieżki rowerowe, ale również miejsca pamięci a także baza turystyczna noclegi i gastronomia.

Zwieńczeniem uroczystego otwarcia szlaku był koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego z zespołu Contra Mundum.
Artysta rozpoczął karierę w połowie lat osiemdziesiątych. Tworząc kilka zespołów obracał się głównie z muzyce rockowej. Dopiero w 2014 roku powołał do życia zespół Contra Mundum. Ich repertuar to kompozycje "Smoły" do wierszy Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zbigniewa Herberta, a także kilka tekstów mniej znanych twórców. Obecnie występuje solowo.

Data: 2019-08-17
Imieniny: Anity, Elizy, Mirona