Po raz pierwszy w Przasnyszu zorganizowane zostały uroczystości 80. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r.

Z inicjatywy władz powiatu przasnyskiego we wtorek 17 września w Kościele św. Jakuba i Anny w Przasnyszu odprawiona została Msza Św. w Przasnyszu w intencji Ojczyzny i pomordowanych na wschodzie Polaków, której towarzyszył apel pamięci i wspólna modlitwa w 80. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. Samorządowcy i mieszkańcy powiatu w skupieniu i zadumie oddali hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń.

Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu. Wzięli w niej również udział harcerze z przasnyskiego hufca ZHP im. Janusza Korczaka. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Po Mszy św. przybyłych na uroczystość mieszkańców oraz delegacje powitał starosta Krzysztof Bieńkowski.

- Sowiecki cios w plecy skutkował straszliwą hekatombą polskiego narodu, polskiej inteligencji. Zbrodnie dokonane przez radzieckich najeźdźców skutkowały wycinaniem z polskiej tkanki narodowej najlepszych jej synów. Każdy z nas ma w bliższej lub dalszej rodzinie kogoś, kto stracił życie lub doznał krzywd w wyniku tego haniebnego aktu agresji. Dlatego dziś pragniemy złożyć hołd ofiarom zbrodniczego reżimu, który na ponad pół wieku spuścił na nasz kraj żelazną kurtynę – powiedział starosta.

Następnie przedstawicielka 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu odczytała Apel Pamięci. Po salwie honorowej przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, reprezentanci szkół oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim. Starostwo Powiatowe zakupiło biało-czerwone znicze, które każdy mógł postawić pod pomnikiem i tym sposobem oddać hołd ofiarom sowieckiego terroru.

Data: 2019-10-20
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa