POLEMIKA DO ARTYKUŁU KURIERA PRZASNYSKIEGO pt. „POTWIERDZIŁ SIĘ NAJGORSZY SCENARIUSZ”

Odnosząc się do tekstu autorstwa pana Grzegorza Herubińskiego pt."Potwierdził się najgorszy scenariusz", który ukazał się Kurierze Przasnyskim nr 33 (161) z dnia 14.08.2008 roku zamieszczamy poniżej polemikę do tekstu.

Na początku III kadencji Rada Powiatu Przasnyskiego zdecydowała, że nie będziemy dyskutować o budowie farm wiatrowych i żadna z trzech firm zainteresowanych inwestycjami w tym obszarze nie została wysłuchana, a Zarząd Powiatu nie otrzymał upoważnienia do rozpatrywania jakichkolwiek ofert. Nie badaliśmy więc wiarygodności żadnej z firm, nie mamy też żadnych win ani zasług w zakresie kontaktów firm z rolnikami. Do dzisiaj, ani my, ani autorzy artykułu nie znaleźli choćby jednego przykładu na poparcie opisanych strachów. Straszenie starostą odbywa się już od 10 lat. Najpierw, że przeniesie powiat do Chorzel, a Przasnysz zniszczy. Tymczasem Przasnysz dzięki inwestycjom powiatowym przeżywa jeden z najlepszych okresów w dotychczasowej historii, a wypracowane perspektywy będą mu nadal sprzyjać. Później, przy każdej podejmowanej inwestycji (szpital, szkoła rolnicza, hale sportowe, remonty szkół, boisk, domu pomocy społecznej, policji, straży, urzędów, dróg, itd.), obwieszczano, że zbankrutujemy, a następny starosta będzie spłacał tylko długi. Osiągnęliśmy I miejsce w Polsce jako najbardziej proinwestycyjny powiat i nie mamy ani jednej złotówki długu. Niezależne fachowe czasopisma piszą o nas „Przasnysz: tygrys wśród powiatów...”. Starosta otrzymuje statuetkę Króla Kazimierza Wielkiego, bo powiat statystycznie w każdej gminie inwestuje więcej niż inne powiaty na całym swoim obszarze. W takim stanie rzeczy krytyka może opierać się tylko na insynuacjach i manipulacjach.
Prawda jest taka, że na dzień dzisiejszy Rada Powiatu uchwaliła strategię, wieloletni plan inwestycyjny, budżet; w każdym dokumencie uwzględniając wydatki na elektrownie wiatrowe. Po dwóch latach prawie nikt już nie ma wątpliwości, że należy przystąpić do badań i sporządzenia mapy Powiatu uwzględniającej możliwości bezkolizyjnej i ekonomicznie uzasadnionej lokalizacji tego typu inwestycji. Badania muszą potrwać przynajmniej rok, aby Unia Europejska je zaakceptowała i udzieliła dotacji na budowę. Duża część tych badań może być przeprowadzona podczas lotów samolotów korzystających z lotniska w Sierakowie, o ile znowu ktoś nie ujawni, że urządzenia do badania siły i kierunku wiatrów zamontowane na samolotach zaszkodzą lotnisku w Sierakowie. Dopiero po sporządzeniu mapy właściciele gruntów i gminy będą mogły zastanowić się nad decyzjami o lokalizacji takich przedsięwzięć na wskazanych terenach. Wcześniejsze rozważania na temat lokalizacji nie mają żadnego sensu.
Elektrownie wiatrowe, w świetle najnowszych badań są najbardziej ekonomicznym źródłem energii odnawialnej. Gdyby powiatowi, wspólnie z gminami, udało się zrealizować plany, to mieszkańcy naszego powiatu płaciliby za prąd i ogrzewanie rachunki co najmniej o połowę mniejsze.

Obecnie głównym naszym kłopotem jest jak nadrobić stracony czas. Obawiamy się, że zanim my zrobimy badania i gminy uchwalą miejscowe plany to inni wybiorą już całą ogromną pulę pieniędzy przeznaczoną przez Unię Europejską na te zadania.

Data: 2019-11-13
Imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy