Opublikowane przez POROZUMIENIE POWIATU ORAZ MIAST I GMIN POWIATU PRZASNYSKIEGO W SPRAWIE BUDOWY I UTRZYMANIA MAZOWIECKIEGO CENTRUM SPORTÓW ZIMOWYCH

Powiat przasnyski skrupulatnie przygotowuje oraz konsekwentnie forsuje projekty unijne pod Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych i szykuje się do drugiego, miejmy nadzieję zwieńczonego sukcesem, podejścia w walce o ich unijne dofinansowanie. Obecnie nie jest jednak w tej batalii osamotniony, a partnerami w ubieganiu się o europejskie środki na dwa nowoczesne kompleksy rekreacyjno – sportowe zostały wszystkie miasta i gminy naszego powiatu na zasadzie Umów Partnerskich, z tym, że władze Gminy Przasnysz zaproponowały podpisanie z powiatem Umowy Partnerskiej indywidualnej w tym zakresie, która także została zawarta.

Aby zyskać argumentację w postaci uwypuklenia potrzeb lokalnych samorządów w tym zakresie i wzmocnić szansę na uzyskanie jak najwyższej oceny projektów (w pierwszym podejściu otarliśmy się o unijne dotacje), a w rezultacie uzyskanie dofinansowania oraz realizacji inwestycji, w skład której wchodzą dwa kompleksy basenów i lodowisk wraz z nowoczesnym zapleczem i obiektami towarzyszącymi, w Przasnyszu i Chorzelach - przyjęto strategię partnerstwa i zjednoczenia w dążeniu do celu wszystkich miast i gmin naszego powiatu.
W dniu 8 maja 2009 roku w gabinecie starosty przasnyskiego burmistrzowie i wójtowie prawie wszystkich lokalnych samorządów składając podpisy pod Umowami Partnerskimi z powiatem, przypieczętowali wspólne dążenie do otrzymania dotacji i zrealizowania projektu, a także potwierdzili wolę współpracy w zakresie wykorzystania i eksploatacji obiektów.

Podpisano UMOWY PARTNERSKIE dotyczące:

„Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych — Kompleks Przasnysz”, pomiędzy:

Tomasza Osowskiego — Wicestarostę Przasnyskiego,
1.Gminą Miastem Przasnysz — reprezentowanym przez:
Waldemara Trochimiuka — Burmistrza Miasta Przasnysz
2.Gminą Czernice Borowe — reprezentowaną przez:
Wojciecha Brzezińskiego — Wójta Gminy Czernice Borowe
3. Gminą Krasne — reprezentowaną przez:
Pawła Kołakowskiego — Wójta Gminy Krasne

Projekt obejmuje budowę wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego, w skład, którego wchodzą:
• Hala sportowa z płytą sztucznego lodowiska oraz estradą dla występów kulturalno- rozrywkowych.
• Obiekt sportowo-rekreacyjny z funkcją basenu rekreacyjnego oraz parku wodnego z zapleczem socjalno-gastronomicznym.
• Zmodernizowany budynek Internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu pod kątem infrastruktury turystycznej służącej celom noclegowo- żywieniowym.
• Zagospodarowanie terenu otaczającego kompleks wraz z zewnętrznymi urządzeniami sportowymi.

„Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych — Kompleks Chorzele”, pomiędzy

Tomasza Osowskiego — Wicestarostę Przasnyskiego,
2. Gminą Chorzele — reprezentowaną przez:
Wojciecha Kobylińskiego — Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele
3. Gminą Jednorożec — reprezentowaną przez:
Michała Lorenca — Wójta Gminy Jednorożec
4. Gminą Krzynowłoga Mała — reprezentowaną przez:
Adama Bacławskiego — Wójta Gminy Krzynowłoga Mała

Projekt obejmuje budowę wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego wchodzą:

• Hala krytego sztucznego lodowiska wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym.
• Kryta pływalnia wraz z zapleczem hali krytego sztucznego lodowiska, basen sportowy z zapleczem socjalno-szatniowym oraz zagospodarowanie terenu otaczającego kompleks.

Koszt budowy kompleksu przasnyskiego wyniesie 51 082 109 zł i zostanie poryty przez powiat przasnyski przy wykorzystaniu środków unijnych. Miasto Przasnysz udzieli powiatowi pomocy finansowej w wys. 1 mln. zł. na budowę kompleksu.
Koszt budowy kompleksu chorzelskiego wyniesie 32 278 187 zł i zostanie w całości poniesiony przez powiat przasnyski przy wykorzystaniu funduszy unijnych.

Wcześniej podpisano indywidualną Umowę Partnerską z Gminą Przasnysz dotyczącą:

„Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych — Kompleks Przasnysz”, pomiędzy:

Tomasza Osowskiego — Wicestarostę Przasnyskiego,
1.Gminą Przasnysz — reprezentowaną przez:
Grażynę Wróblewską — Wójt Gminy Przasnysz