POWIAT POMOŻE MIASTU… ALE NIE ZA DARMO

Opublikowane przez POWIAT POMOŻE MIASTU… ALE NIE ZA DARMO

Rada Powiatu Przasnyskiego chce udzielić pomocy finansowej miastu Przasnysz na budowę ulic w Przasnyszu. Powiat udzielał miastu pomocy na budowę ulic już wielokrotnie, jednak teraz starosta Zenon Szczepankowski zażądał od miasta rekompensaty w postaci zakupu przez miasto pomocy naukowych dla LO im. KEN w Przasnyszu – jednostki powiatowej.

Na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że to niepotrzebna operacja finansowa. Jednak dzięki tej operacji może nastąpić wielokrotne rozmnożenie pieniędzy na remonty ulic w Przasnyszu, gdyż samorząd miejski otrzyma za porozumienie z powiatem 5 pkt przy ocenie wniosku o dotacje u wojewody. W sumie i tak w obu przypadkach skorzystają mieszkańcy miasta Przasnysz, ale pieniędzy będzie więcej. To jest ta inżynieria finansowa, którą od lat stosuje starostwo ze znakomitym skutkiem dla budżetu powiatu i miasta.

Taka sama taktyka zostanie zastosowana w odniesieniu do gminy Przasnysz. Powiat przekaże gminie 10 000 zł na budowę dróg gminnych, a gmina przekaże taką samą kwotę na przebudowę dróg powiatowych Dobrzankowo-Bogate i Bogate-Karwacz przez Fijałkowo. W ten sposób zarówno powiat, jak i gmina może zyskać po 3 mln zł, a drogi na terenie gminy Przasnysz zyskają razem 6 mln zł.

Powiat podobne porozumienie zaproponuje też gminie Jednorożec w odniesieniu do drogi Krępa Stara-Lipa-Jednorożec. Tu również do pozyskania jest 3 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Powiat udzieli też pomocy finansowej gminie Czernice Borowe w wys. 80 tys. zł na remont dworu w Chojnowie oraz 40 tys. zł gm. Krasne na budowę boiska szkolnego przy gimnazjum i szkole podstawowej w Krasnem.

Powiat Przasnyski praktycznie nie ma zadłużenia, dlatego w sytuacjach uzasadnionych może pomóc gminom.

Sławomir Czaplicki
Kierownik Referatu