POWIAT PRZASNYSKI LIDEREM WŚRÓD POLSKICH POWIATÓW O NAJNIŻSZYM ZADŁUŻENIU

Opublikowane przez POWIAT PRZASNYSKI LIDEREM WŚRÓD POLSKICH POWIATÓW O NAJNIŻSZYM ZADŁUŻENIU

Powiat Przasnyski znalazł się wśród liderów polskich powiatów mogących poszczycić się brakiem, lub znikomym wskaźnikiem zadłużenia na koniec 2011 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało sprawozdanie i wskaźniki  zadłużenia poszczególnych województw, powiatów  i gmin do roku 2011.

Sprawozdanie Ministerstwa Finansów jest dla Starostwa Powiatowego w Przasnyszu i władz samorządowych Powiatu Przasnyskiego kolejnym sukcesem o wymiarze gospodarczym, a przede wszystkim ekonomicznym. Powiaty z końca zestawienia mogą się poszczycić nikłym zadłużeniem, liczonym jako procent dochodów budżetowych, oscylującym w granicach 3-5 %. Samorządy otwierające sprawozdanie mają natomiast zadłużenie na poziomie ponad 50%.

Biorąc pod uwagę rekordowe wielkości budżetu Powiatu Przasnyskiego i realizowanych inwestycji, dzięki pozyskiwanym środkom unijnym i jednocześnie odczuwalne w całym kraju i na świecie skutki kryzysu gospodarczego -  jest to wynik tym bardziej optymistyczny, że pozwalający ze spokojem planować i realizować kolejne zamierzenia inwestycyjne samorządu powiatowego.

Ze sprawozdania budżetowego Zarządu Powiatu Przasnyskiego za rok 2011 wynika, że nasz powiat ma nadwyżkę budżetową i wolne środki na rachunku bieżącym przekraczające wartość tego minimalnego zadłużenia.

Zadłużenie powiatów w 2011 roku

Źródło: Sprawozdanie z wykonania budżetów powiatów za 2011 r. (Min. Fin.)

Sławomir Czaplicki
Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego,