POWIAT PRZASNYSKI PONOWNIE W CZOŁÓWCE NAJLEPIEJ GOSPODARUJĄCYCH POWIATÓW W POLSCE

W najnowszym rankingu prestiżowego Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA oraz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pracujących pod kierownictwem prof. Pawła Swianiewicza, Powiat Przasnyski znalazł się na 10 miejscu w Polsce wśród powiatów, które wypracowały najwyższą nadwyżkę operacyjną. Nadwyżka operacyjna to najbardziej syntetyczna ocena kondycji finansowej samorządu, potencjału inwestycyjnego samorządu oraz zdolności kredytowej.

Wielkość nadwyżki jest pozytywnie skorelowana w wielkością dochodów samorządu w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Nadwyżka operacyjna to różnica między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi. Mówi ona dość precyzyjnie ile zostaje w kasie, po pokryciu najbardziej podstawowych potrzeb bieżących. Mówiąc krótko nadwyżka finansowa to rezultat efektywnej i oszczędnej gospodarki finansowej. Biorąc pod uwagę specyfikę dochodów powiatów ograniczającą możliwości wygospodarowania nadwyżki (niewielkie dochody własne, t.j. np. brak udziału w podatkach) wynik ten jest dla naszego powiatu tym bardziej cenny.