Powiat Przasnyski pozyskał 48 tys. zł na budowę automatycznej stacji meteorologicznej.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, na terenie województwa powstanie 17 nowych stacji meteorologicznych, które ułatwią ustalenie skali suszy rolniczej. Pomogą one rolnikom nie tylko w procesie uzyskiwania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwie. Poza suszą rolniczą obecność mierników może pomóc w dokumentowaniu występowania innych niekorzystnych dla upraw zjawisk, takich jak nawałnice i przymrozki.

Powiat Przasnyski złożył wniosek o dofinansowanie budowy takiej stacji pomiarowej. Samorząd województwa przekaże powiatom na ten cel łącznie 800 tys. zł, z czego 48 tys. zł trafi do Powiatu Przasnyskiego, ponieważ złożony wniosek został zaakceptowany. 21 lipca 2020 roku umowę w tej sprawie podpisali: marszałek Adam Struzik, członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Orzełowska, starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski, wicestarosta przasnyski Waldemar Trochimiuk oraz skarbnik powiatu przasnyskiego Beata Czaplicka.

- Zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne. Małe opady bądź ich brak skutkują suszą i przyczyniają się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w istniejących zbiornikach. Z kolei nadmierne opady i gradobicia mogą prowadzić do podtopień oraz zniszczeń upraw. Dzięki precyzyjnej stacji monitorującej warunki pogodowe, rolnicy z powiatu przasnyskiego będą mogli ubiegać się o odszkodowania w oparciu o dokładne dane analityczne pochodzące z wiarygodnego źródła - podkreślił starosta Krzysztof Bieńkowski.

Dzięki wsparciu samorządu na terenie całego województwa pojawią się nowe stacje meteorologiczne. Pomogą one rolnikom nie tylko w procesie uzyskania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwach.

- W ramach tego konkursu dofinansujemy zakup 17 stacji meteorologicznych. Nadal w naszym regionie są jeszcze obszary, gdzie nie ma takich mierników. Aby móc precyzyjnie określić sytuację meteorologiczną na danym obszarze, zagęszczenie stacji powinno być jak największe. Rzetelna dokumentacja zjawisk pogodowych to ważny argument w rozmowach z ubezpieczycielami, a co za tym idzie: większa szansa na odszkodowania za poniesione straty – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W naszym województwie niewiele jest takich stacji. System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG), który posiada na terenie województwa mazowieckiego jedynie 6 takich stacji. Gęsta sieć stacji meteorologicznych pozwala na bardziej precyzyjne określanie obszaru z suszą.

- Za otrzymane wsparcie pieniężne realizujemy zadanie pod nazwą „Budowa stacji meteorologicznej na terenie Powiatu Przasnyskiego”. Wysłaliśmy do IUNG propozycję czterech działek, spośród których zostanie wybrana jedna, na której powstanie stacja automatyczna. Stacja będzie posiadała własny panel fotowoltaiczny, który będzie zaopatrywał ją w energię elektryczną. Teren pod budowę stacji wymaga spełnienia specyficznych warunków: miejsce musi być przewiewne, nasłonecznione, położone z dala od zbiorników wodnych i od ruchu pojazdów kołowych – mówi dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Przasnyszu Jacek Tomczak.

Fundusze dla powiatów na zakup i montaż stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych zostały przyznane w ramach autorskiego programu samorządu Mazowsza – „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020”.

Data: 2020-08-04
Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego