Powiat przasnyski sfinansuje pomysły mieszkańców

Nareszcie mieszkańcy każdej gminy powiatu przasnyskiego będą mieli realny wpływ na inwestycje w swoim najbliższym otoczeniu. Starostwo rusza bowiem z budżetem obywatelskim. Na razie do rozdysponowania będzie kwota 150.000 złotych. To kwota przeznaczona na pierwszą edycję budżetu obywatelskiego, po której wyraźnie będzie widać czego oczekują mieszkańcy, jakie sfery życia i swojego najbliższego otoczenia chcą poprawić. Kwota zawiera zarówno pulę powiatową jak i środki na zadania dla każdej gminy odrębnie. Nikt zatem nie powinien czuć się pominięty.

A to wszystko za sprawą uchwały podjętej na XXV Sesji Rady Powiatu Przasnyskiego w kwestii budżetu obywatelskiego. I choć już wcześniej radni podejmowali uchwały w tej sprawie, to jej ostateczna wersja zawiera możliwość głosowania internetowego i uruchamia już procedury.  Pozwoli to w przyszłym roku realizować projekty, które narodziły się już dziś w głowach mieszkańców powiatu przasnyskiego.

Inicjatywa utworzenia budżetu obywatelskiego pojawiła się już w hasłach wyborczych. I choć początkowo nie wszyscy radni byli jej przychylni wypowiadając choćby podczas XV Sesji Rady Powiatu słynne „kto bogatemu zabroni?", to ostatecznie uchwała ujrzała światło dzienne i wkrótce rozpocznie się nabór propozycji zadań do budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski zwany również partycypacyjnym jest inicjatywą stworzoną dla mieszkańców miast i gmin. Jednak coraz częściej po tę formę wsparcia mieszkańców sięgają również samorządy powiatowe, co znacząco wzmacnia poczucie przynależności obywateli do lokalnej społeczności. Wstępnie proponowane środki zostały podzielone na dwie pule:  pula powiatowa w wysokości  80.000 zł oraz pozostałe 70.000 podzielone zostały na 7 gmin proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

-Po rozpoczęciu procedury naboru propozycji do realizacji budżetu obywatelskiego spodziewamy się szeregu pomysłów, zarówno w zakresie budowy czy modernizacji obiektów, jak i realizacji programów społecznych i wydarzeń kulturalnych. Mogą to być badania profilaktyczne, ścieżka edukacyjna, piknik rodzinny z jednym warunkiem: zadania muszą być realizowane na mieniu powiatu. – wyjaśnia starosta Krzysztof Bieńkowski.

Po weryfikacji propozycji zadań nastąpi etap głosowania. A głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy powiatu, również niepełnoletni za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Głosy będzie można przekazać bezpośrednio do urzędu lub zagłosować elektronicznie za pomocą specjalnie do tego celu utworzonej platformy.

Tak więc zgodnie z przyjętym harmonogramem już od 1 października mieszkańcy będą mogli składać propozycje zadań do realizacji. Po ich weryfikacji, wstępnym zakwalifikowaniu czy procedurze odwoławczej w połowie stycznia 2021 roku rozpocznie się głosowanie. Tak więc w połowie pierwszego kwartału przyszłego roku poznamy listę zadań zatwierdzonych do realizacji. Postęp prac związanych z budżetem obywatelskim można śledzić na stronie Starostwa Powiatowego w Przasnyszu lub w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu.

Data: 2020-09-22
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza