POWIAT PRZASNYSKI WICEMISTRZEM POLSKI W POZYSKIWANIU ŚRODKÓW UNIJNYCH

Opublikowane przez POWIAT PRZASNYSKI WICEMISTRZEM POLSKI  W POZYSKIWANIU ŚRODKÓW UNIJNYCH

Powiat Przasnyski od 2004 roku niezmiennie zajmował  I miejsce w Polsce w wykorzystaniu funduszy unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Podstawą statystyki były najbardziej realne dane, bowiem opierały się na sprawozdaniach z wykonania budżetów samorządów, a analitycy brali pod uwagę konkretną wielkość wydatków finansowanych z funduszy unijnych poniesionych w danym roku.

W ostatnim rankingu wykorzystania środków unijnych przez samorządy, który został opublikowany  10 grudnia b.r. w specjalistycznym Tygodniku WSPÓLNOTA Powiat Przasnyski zajął II miejsce w Polsce. Tym razem jednak ranking został skonstruowany inaczej niż w poprzednich latach, a źródłem danych była baza wszystkich projektów, które dostały dofinansowanie ze środków unijnych w perspektywie finansowej 2007-2013, nawet jeżeli projekty nie są jeszcze realizowane.

Poproszony o komentarz Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski, podziękował zespolonej administracji Powiatu, za wysiłek i merytoryczną pracę na najwyższym poziomie. Podkreślił też, że ma szczególną satysfakcję, że tak dobre wyniki inwestycyjne powiatu nie spowodowały zadłużenia, a Powiat Przasnyski startując przed laty z końca listy rankingowej wspiął się na jej szczyt zachowując jedną z najwyższych nadwyżek budżetowych w skali kraju.

Powiat Przasnyski pozyskał i zainwestował w ostatnich latach ponad 200 mln zł, z czego w samym mieście Przasnysz na inwestycje i zakupy inwestycyjne przeznaczył 101 mln zł, m.in. na szpital, szkoły, hale sportowe, boiska, policję, straż pożarną, ulice i drogi, domy pomocy społecznej, urzędy powiatowe i inne.

Sławomir Czaplicki
p.o. Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego,