Przasnyskie Starostwo wesprze gminę Przasnysz w modernizacji zalewu w Karwaczu!

Jak wynika z zapisów porozumienia intencyjnego, podpisanego 7 października 2019 r. przez oba samorządy, strony zadeklarowały współpracę przy opracowaniu koncepcji oraz dokumentacji projektowo – wykonawczej adaptacji i dostosowania zalewu w Karwaczu do celów rekreacyjno – wypoczynkowych dla mieszkańców powiatu przasnyskiego.

Prace wstępne potrwają do 2023 roku. Opracowana dokumentacja ma obejmować m.in. przebudowę tamy na Morawce, oczyszczenie i pogłębienie zbiornika wodnego, utworzenie kąpieliska wraz plażą, budowę infrastruktury towarzyszącej.Sporządzona dokumentacja projektowa posłuży do ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Inwestorem i liderem projektu przebudowy zbiornika będzie gmina Przasnysz, która zabezpieczy również 25% wysokości wkładu własnego inwestycji. Główny ciężar finansowy wkładu własnego miałoby ponieść natomiast przasnyskie starostwo, które zabezpieczy aż 75% wysokości wkładu własnego.

- Chcemy pomóc gminie Przasnysz w przebudowie zbiornika w Karwaczu zarówno finansowo jak i merytorycznie. Obiecywaliśmy to w kampanii wyborczej. Wiem, że w przygotowywanych obecnie programach rządowych mają znaleźć się środki na małą i dużą retencję i ja, jako starosta będę skutecznie walczył o ich pozyskanie. Budowa takich zbiorników jest szczególnie istotna na naszych terenach nie tylko ze względu na ich walory rekreacyjne, ale także jako forma przeciwdziałania okresowym suszom i zagwarantowanie właściwego retencjonowania zasobów wody, której jest w Polsce niestety coraz mniej. Chcemy również doprowadzić w przyszłości do modernizacji podobnych zbiorników w Chorzelach i być może w Łojach – podsumował starosta Bieńkowski.

Data: 2019-10-20
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa