RUSZAJĄ ZINTEGROWANE BAZY WIEDZY O MAZOWSZU

Opublikowane przez RUSZAJĄ ZINTEGROWANE BAZY WIEDZY O MAZOWSZU

16 czerwca starosta przasnyski Zenon Szczepankowski był jednym z prelegentów zainaugurowanego i przygotowanego do wdrażania projektu kluczowego „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu”. Przy stole prezydialnym zasiedli ponadto obok Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego m.in. Jolanta Orlińska – Główny Geodeta Kraju, czy Krzysztof Mączewski – Geodeta Województwa Mazowieckiego. Partnerami samorządu województwa mazowieckiego w tym przedsięwzięciu jest także 39 powiatów oraz 283 gminy, czyli ponad 90 proc. wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w województwie.

Podstawowym zadaniem projektu jest zgromadzenie aktualnych danych przestrzennych, wdrożenie infrastruktury teletechnicznej umożliwiającej ich udostępnianie oraz dostarczanie informacji wspomagających proces zarządzania gminami, powiatami i całym województwem mazowieckim.

W praktyce oznacza to, że za pośrednictwem portalu Wrota Mazowsza dostępne będą dane, których do tej pory zainteresowani musieli szukać w kilku instytucjach. Będą to m.in. informacje zawarte w planach zagospodarowania przestrzennego, informacje o sieci uzbrojenia terenu czy ewidencji gruntów i budynków, a także plany sieci ulic, dane o szkołach, szpitalach, przedszkolach i innych placówkach znajdujących się w bazie danych obiektów topograficznych województwa mazowieckiego.

Na ogromne znaczenie tego wielopłaszczyznowego pomysłu dla rozwoju województwa mazowieckiego, zwrócił uwagę marszałek Adam Struzik podkreślając jego powiązania z innymi projektami kluczowymi samorządu województwa. Uruchomienie portalu, to zdaniem marszałka, kolejny krok w budowaniu e-administracji. Zaznaczył także, że niezwykle pomocny przy realizacji tej inicjatywy będzie funkcjonujący już Mazowiecki System Informacji Przestrzennej, opracowany i wdrożony pilotażowo w ramach perspektywy finansowej 2004-2006.

Obecni na konferencji przedstawiciele samorządów powiatowych zgodnie podkreślili ułatwienie dostępności do informacji gospodarczych obywatelom Mazowsza. Zwrócili także uwagę na szanse jakie daje wsparcie unijne, w procesie dorównania standardom panującym w wielu państwach członkowskich, w zakresie dostępu do informacji publicznej. Zidentyfikowali również szereg wyzwań dla administracji województwa mazowieckiego przy realizacji tej inicjatywy.