SKUTECZNE ZABIEGI STAROSTWA O REMONT DROGI KRAJOWEJ NR 57 MAKÓW MAZOWIECKI – PRZASNYSZ – CHORZELE

Opublikowane przez SKUTECZNE ZABIEGI STAROSTWA O REMONT DROGI KRAJOWEJ NR 57  MAKÓW MAZOWIECKI – PRZASNYSZ – CHORZELE

W dniu 15 lutego z inicjatywy starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego w  ZSP w Przasnyszu odbyła się narada z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, którą reprezentowali dyrektor Oddziału Elżbieta Brenda i zastępca dyrektora Oddziału ds. Zarządzania Drogami i Mostami Jan Kulesza. W naradzie udział wzięli również: burmistrz miasta Przasnysz Waldemar Trochimiuk, burmistrz miasta i gminy Chorzele Beata Szczepankowska, wójt gminy Krzynowłoga Mała Adam Bacławski oraz przewodniczący rady gminy Przasnysz Andrzej Sekuna. Spotkanie dotyczyło dalszej modernizacji drogi krajowej nr 57 na odcinku Maków Mazowiecki – Przasnysz – Chorzele. W wyniku działań Starostwa Powiatowego stan  techniczny drogi krajowej nr 57 już  się poprawił, a Dyrekcja GDDKiA uznała argumenty i potrzebę kontynuacji remontu.

W 2012 roku w dalszym ciągu remontowany będzie odcinek Przasnysz – Chorzele, a a następnie GDDKiA przystąpi do kompleksowej przebudowy drogi na odcinku Przasnysz – Maków Mazowiecki. Ustalono również, że GDDKiA deleguje do Chorzel swojego projektanta, który zajmie się przygotowaniem usprawnienia organizacji ruchu w newralgicznych miejscach już przebudowanej drogi.

Przypomnijmy, że 10 lutego 20011 roku Radni Rady Powiatu Przasnyskiego podjęli Uchwałę w sprawie znajdującej się w fatalnym stanie technicznym drogi krajowej nr 57. W związku z centralnymi planami korekty zadań inwestycyjnych GDDKiA na lata 2011-2015 i wynikającym z nich brakiem przewidzianych nakładów na przebudowę znajdującej się w fatalnym stanie technicznym drogi krajowej nr 57 na obszarze województwa mazowieckiego, na odcinku Maków Mazowiecki – Przasnysz – Chorzele – do granicy województwa Rada Powiatu Przasnyskiego przedstawiła  alternatywne rozwiązanie problemu:

Alternatywa I: GDDKIA w Warszawie uwzględni w planach inwestycyjnych przebudowę drogi krajowej nr 57 w latach 2011 — 2013, zgodnie z kompletną dokumentacją techniczną znajdującą się w posiadaniu Generalnej Dyrekcji.

Alternatywa II: GDDKIA w Warszawie przekaże zarządzanie drogą krajową nr 57, w granicach województwa mazowieckiego, samorządowi powiatu przasnyskiego na okres 10-15 lat zgodnie z odrębnym porozumieniem zawartym pomiędzy GDDKiA w Warszawie i Powiatem Przasnyskim.

Odpowiedzią GDDKiA na tak postawioną przez władze Powiatu Przasnyskiego sprawę, było pisemne zobowiązanie do wyremontowania w ciągu 3 lat drogi krajowej nr 57 na całym odcinku przebiegającym przez Powiat od Makowa Mazowieckiego przez Przasnysz do Chorzel. Modernizacja na odcinku około 22 kilometrów jest już zrealizowana, a w 2012 roku będą prowadzone dalsze roboty na trasie Przasnysz – Chorzele.

Niezależnie od tego Mazowiecki Oddział GDDKIA złożył projekt modernizacji tej drogi do Programu Poprawy Bezpieczeństwa na Drogach Krajowych i przystąpi do kompleksowej przebudowy drogi nr 57 na trasie Przasnysz – Maków Mazowiecki. Jest szansa na dofinansowanie zewnętrzne, co może skutkować przystąpieniem do realizacji remontów także dróg lokalnych.

Sławomir Czaplicki
p.o. Kierownik Referatu