Spotkanie z dowództwem ciechanowskich „terytorialsów” w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców i planów budowy strzelnicy

28 marca 2019 r. z inicjatywy Starosty Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego doszło do spotkania z płk Andrzejem Wasielewskim – dowódcą 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie. Uczestniczył w nim także Wojciech Brzeziński - Wójt Gminy Czernice Borowe, a Zarząd Powiatu reprezentował oprócz Starosty Waldemar Trochimiuk – Wicestarosta Przasnyski.

Spotkanie z terytorialsami

Tematem przewodnim narady było zintensyfikowanie współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu oraz 5 Brygada Obrony Terytorialnej będą współdziałać w zakresie wymiany informacji, koordynacji oraz ćwiczeń dotyczących sytuacji kryzysowych oraz zagrożeń bezpieczeństwa ludzi i obiektów infrastruktury na terenie naszego powiatu, w tym ataków terrorystycznych, katastrof i awarii technicznych i klęsk żywiołowych.

Rozmawiano również o możliwości budowy strzelnicy cywilno-wojskowej na terenie gminy Czernice Borowe, z której mogłyby korzystać służby mundurowe oraz mieszkańcy powiatu. Utworzenie takiego obiektu byłoby bardzo korzystne dla rozwoju m.in. przasnyskiej jednostki wojskowej, powstania nowych miejsc pracy i promowania strzelectwa sportowego, czy też kształcenia młodzieży klas mundurowych.

Warunkiem sine qua non utworzenia takiej strzelnicy jest udostępnienie przez gminę Czernice Borowe odpowiedniego terenu. Dysponując przygotowanym gruntem, Starostwo mogłoby się podjąć opracowania projektu, zabezpieczenia wkładu własnego i wystąpienia do Ministerstwa Obrony Narodowej z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia.