SPOTKANIE Z ŻYWĄ HISTORIĄ – OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Opublikowane przez SPOTKANIE Z ŻYWĄ HISTORIĄ – OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

W dniu 22 stycznia przasnyski rynek miasta stał się areną zmagań powstańców styczniowych z rosyjskim zaborcą. Licznie zgromadzeni, mimo niesprzyjającej aury, mieszkańcy mogli podziwiać historyczną inscenizację walk oddziałów polskich z wojskami carskimi. Rekonstrukcja ta była głównym elementem obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego w powiecie przasnyskim.

Organizatorem całego przedsięwzięcia była grupa rekonstrukcyjna 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza - koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Przasnyszu, Urzędem Miasta Przasnysz, Urzędem Gminy Przasnysz, Miejskim Domem Kultury w Przasnyszu oraz Fundacją BRE Banku.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Powiatu w osobach Starosty Przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego, Wicestarosty - Tomasza Osowskiego, władz Miasta Przasnysz i okolicznych Gmin, Radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego - Wiesławy Krawczyk, a także grupy rekonstrukcyjne, muzealnicy, miłośnicy historii oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Przasnysza i okolic.

Pierwszym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar powstania na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu. Kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu miejskiego oraz, w imieniu samorządu powiatowego, Wicestarosta Przasnyski Tomasz Osowski, a także przedstawiciele lokalnej społeczności i duchowieństwa. Następnie, w Miejskim Domu Kultury odbyła się konferencja naukowa pod nazwą „Geneza, przebieg, skutki". Referat na temat przebiegu powstania styczniowego na północnym Mazowszu wygłosił Radosław Waleszczak, a udział duchowieństwa przasnyskiego w powstaniu przybliżył Piotr Kaszubowski z Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Jednocześnie na rynku miejskim Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy inscenizowała scenki dotyczące życia codziennego polskiej ludności w czasie powstania.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Przasnyszu. Po mszy na rynek miejski wyruszyła „Czarna procesja" składająca się z członków GRH Ludności Cywilnej z Mławy oraz przasnyskich grup teatralnych. Procesję przerwał brutalny atak Kozaków i żołnierzy carskich odgrywanych przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Pułk 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego z Ostrołęki, któremu czoła stawili polscy powstańcy, w których wcielili się członkowie Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kampinos. Po zażartej walce, Polacy niestety musieli się wycofać. Po opatrzeniu rannych i pogrzebaniu poległych, obie walczące strony, w przeciwieństwie do wydarzeń historycznych, zawarły rozejm, odśpiewując wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami Przasnysza "Rotę".

Obchody rocznicowe zakończył pokaz filmu „Szwadron" Juliusza Machulskiego w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

Jarosław Gejda

Fotorelacja: