Opublikowane przez SPRAWOZDANIE PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU POWIATU PRZASNYSKIEGO ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO

SPRAWOZDANIE PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU
POWIATU PRZASNYSKIEGO

ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO
ZŁOŻONE PODCZAS NADZWYCZAJNEJ SESJI
RADY POWIATU PRZASNYSKIEGO
W DNIU 1 SIERPNIA 2012 ROKU

Dzisiejsza sesja, zwołana w trybie art. 15. Ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym, została wymuszona konsekwencjami wichury w powiecie przasnyskim w dn. 29. 07. 12 r. W szczególności chodzi o uchwalenie zabezpieczenia finansowego, które umożliwi przeprowadzenie remontu budynku LO w Przasnyszu, uszkodzonego w wyniku wichury.

Zerwanie części dachu na budynku, a także poluzowanie mocowania blachy na pozostałej części, zacieki i uszkodzenia, skłania Zarząd Powiatu do zaproponowania WR zakresu remontu obejmującego całościową wymianę pokrycia dachowego na blachodachówkę, wymianę obróbek blacharskich, rynien, rur spustowych, remont kominów nad połacią dachową, odnowienie całościowe malowania zewnętrznego i wewnętrznego. Ten zakres prac, z uwagi na wymogi ustawy o zamówieniach publicznych i konieczność ogłoszenia przetargu, nie da się zrealizować do końca wakacji. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków, co nakłada na nas konieczność uzyskania pozwolenia na remont po dokonaniu uzgodnień z konserwatorem zabytków. Przygotowaliśmy już przetarg i ogłosimy go jeszcze dzisiaj, jeśli WR zatwierdzi nasz plan działania. Przetarg będzie trwał jednak ok. 3 tygodni. Oznacza to, że do końca wakacji będziemy w stanie jedynie tymczasowo zabezpieczyć zerwaną część dachu, tak aby młodzież mogła 3 września rozpocząć rok szkolny. Pozostałe prace będą prowadzone na czynnym obiekcie, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Budynek jest ubezpieczony od takich zdarzeń i zapewne otrzymamy odszkodowanie, ale może ono nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów. Tę sprawę musi poprowadzić dyrektor szkoły sprawujący trwały zarząd nad nieruchomością.

W niedzielę, po dokonaniu wstępnych identyfikacji potrzeb, uruchomiłem część rezerwy kryzysowej na zakup folii, plandek i innych materiałów potrzebnych strażom pożarnym do zabezpieczenia dachów na wszystkich uszkodzonych obiektach publicznych i prywatnych. Dzięki temu strażom udało się do wieczora wykonać prowizoryczne zabezpieczenia dachów zarówno w Przasnyszu jak i w okolicznych wioskach. Uruchomiony też został agregat o mocy 130 kW, zakupiony w ubiegłym roku przez starostwo dla PSP Przasnysz, co pozwoliło na wznowienie pracy hydroforni w Szli. Po burzy ok. połowy obszaru powiatu nie miało prądu, co stworzyło utrudnienia zwłaszcza dla rolników. Sprawna praca energetyków pozwoliła przywrócić napięcie prawie wszędzie do godz. 24 w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Pomimo tego rano w poniedziałek na spotkaniu powiatowego zespołu antykryzysowego wypracowaliśmy ważne postulaty, które na przyszłość powinny usprawnić i przyśpieszyć usuwanie awarii energetycznych. Przede wszystkim postulujemy do gmin, aby wyposażyły każdą publiczną hydrofornię w stacjonarny agregat prądotwórczy, a w kierunku PGE Dystrybucja wnioskujemy o przyśpieszenie inwestycji modernizujących sieć energetyczną w naszym powiecie oraz wyposażenie jej w radiowe instalacje sterowania umożliwiające szybką identyfikację awarii i zdalne włączenia i wyłączenia napięcia.

Tym nie mniej dziękuję wszystkim służbom za sprawne przeprowadzenie akcji.

/-/ Zenon Szczepankowski
Starosta Przasnyski