SPRZEDAŻ GRUNTÓW W SIERAKOWIE ZABLOKOWANA – KOMENTARZ STAROSTY PRZASNYSKIEGO

Opublikowane przez SPRZEDAŻ GRUNTÓW W SIERAKOWIE ZABLOKOWANA – KOMENTARZ STAROSTY PRZASNYSKIEGO

Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski rozstrzygnięciem nadzorczym z dn. 31 marca 2008 r. uznał uchwałę Rady Powiatu w sprawie sprzedaży części lotniska w Sierakowie za nieważną.
Wojewoda podjął decyzję na wniosek lokalnych środowisk z powiatu przasnyskiego. Wojewoda podaje dwa powody uchylenia uchwały:

1) Niezgodność z zarządzeniem nr 69 z dn. 20 lutego 2007 r. Wojewody Mazowieckiego.
2) Przeznaczenie nieruchomości do sprzedaży jest wyłączną kompetencją zarządu powiatu, a nie rady powiatu. Rada powiatu wyraża natomiast zgodę na sprzedaż.
Rozstrzygnięcie nie jest prawomocne. Rada Powiatu może je zaskarżyć do WSA. Zarząd Powiatu Przasnyskiego jest zobowiązany jednak wstrzymać procedury przetargowe.
Zainteresowane lokalizacją swojej działalności pod Przasnyszem szkoły, uczelnie, firmy lotnicze oraz 28 firm produkcyjnych i usługowych zachęcamy do przesunięcia swoich planów inwestycyjnych do jesieni 2008 r. Mamy też nadzieję, że Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, jako agencja rządowa oraz Agencja Rozwoju Mazowsza — instytucja samorządowa — nie utraci motywacji do współpracy z Zarządem Powiatu i nadal intensywnie będzie poszukiwać inwestorów oczekiwanych przez lokalną społeczność. Powiat przasnyski ma bardzo niekorzystne położenie komunikacyjne, dlatego nawet zaangażowanie tak poważnych instytucji w poszukiwanie inwestorów, przez pierwsze 5 lat nie dawało żadnych efektów. Rok 2007 i 2008 przyniósł w tym zakresie diametralną zmianę, która jednak spotkała się z brakiem zrozumienia u części społeczności lokalnej.
Wielka szkoda, bo uruchomienie strefy lotniczo-przemysłowej mogło dać Przasnyszowi 50-letni skok gospodarczy w przyszłość, podobnie jak to się stało ze służbą zdrowia, oświatą, bezpieczeństwem publicznym, drogami powiatowymi czy telekomunikacją.
Rozpoczęcie działalności Przasnyskiej Strefy Gospodarczej z pewnością byłoby rozstrzygającym argumentem w pozyskaniu dziesiątków milionów złotych z Unii Europejskiej przez samorządy lokalne oraz przedsiębiorców. Kilka dni temu został ogłoszony harmonogram naboru wniosków. Te najbardziej nas interesujące trzeba będzie złożyć już w II kwartale br. Pośpiech był więc jak najbardziej wskazany.

Data: 2020-02-21
Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta