STAROSTWO: OD WRZEŚNIA RUSZA BEZPŁATNA POWIATOWA PUBLICZNA SZKOŁA MUZYCZNA

Opublikowane przez STAROSTWO: OD WRZEŚNIA RUSZA BEZPŁATNA POWIATOWA PUBLICZNA SZKOŁA MUZYCZNA

7 maja w gabinecie starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego odbyło się kolejne robocze spotkanie dotyczące uruchomienia przez powiat we współpracy z pełnomocnikiem organizującym funkcjonowanie placówki - Arturem Żuchowskim  - Szkoły Muzycznej I stopnia w Przasnyszu. Rozmowy i ustalenia dotyczyły już konkretnych elementów organizacyjnych i finansowych. Szkoła rozpocznie funkcjonowanie już we wrześniu tego roku. Będzie bezpłatna. Siedzibą nowej szkoły będą obiekty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Mazowieckiej. Nauka w szkole, w zależności od cykli trwała będzie cztery, lub sześć lat. W najbliższym czasie zostanie ogłoszone kalendarium związane z rekrutacją do szkoły.

Powiat Przasnyski spełnił wszelkie wymagania związane z warunkami, aby w Przasnyszu mogła powstać szkoła muzyczna. Podjęte zostało porozumienie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które udzieliło powiatowi zgody na prowadzenie publicznej szkoły muzycznej I-ego stopnia. Szkoła jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży uzdolnionej muzycznie.

W zbliżającym roku szkolnym przewidziana jest nauka na flecie, klarnecie, saksofonie, rogu, trąbce, puzonie lub sakshornie, a także na tubie. Do szkoły mogą zostać przyjęte dzieci i młodzież w wieku: od ósmego do szesnastego roku życia, w wyjątkowych przypadkach od szóstego roku życia.

Ubiegający się o przyjęcie do szkoły muszą przejść test predyspozycyjny - jest to krótka rozmowa, podczas której sprawdzane jest poczucie rytmu, a także słuchu muzycznego kandydata. Na takie spotkanie warto przygotować do zaśpiewania dowolną piosenkę, można też zabrać ze sobą jakiś instrument, na którym kandydat potrafi już coś zagrać, ale brak umiejętności gry na żadnym instrumencie w żaden sposób nie rzutuje na przyjęcie do szkoły.

Mile widziane jest posiadanie instrumentu, niemniej jednak szkoła dysponować będzie również własną wypożyczalnią instrumentów. Na pierwszym roku nauki przewidziany jest przedmiot główny - nauka gry na instrumencie, a także zajęcia teoretyczne, w dalszym etapie nauki program nauczania przewiduje muzykowanie zespołowe, zajęcia z nauczycielem akompaniatorem, a także naukę gry na dodatkowym instrumencie i inne zajęcia uzupełniające.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora