STAROSTWO SYSTEMATYCZNIE WYKUPUJE GRUNTY POD ZALEW W PRZASNYSZU

26 lipca starosta przasnyski Zenon Szczepankowski oraz członek zarządu Jolanta Kaczorek podpisali kolejny akt notarialny na wykup gruntu pod zalew w Przasnyszu od Zdzisława Smolińskiego z Przasnysza.

STAROSTWO SYSTEMATYCZNIE WYKUPUJE GRUNTY POD ZALEW W PRZASNYSZU

Porozumienie z marszałkiem, zalew i rzeka Węgierka

Starostwo pracuje nad przygotowaniem tej inwestycji wielokierunkowo. Kilka tygodni temu Zarząd Powiatu zawarł w tej sprawie porozumienie o współpracy z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem. To bardzo ważne porozumienie obejmujące nie tylko retencję, ale także regulację rzeki Węgierki.

Trwają procedury

Trwają też procedury zmierzające do uzyskania zgody burmistrza miasta Przasnysza na lokalizację tej inwestycji w południowej części miasta.

Burmistrz zlecił wykonanie raportu środowiskowego

Przed podjęciem decyzji burmistrz zalecił starostwu wykonanie obszernego opracowania, tzw. raportu środowiskowego. W ramach tego opracowania Starostwo musi dokonać inwentaryzacji przyrodniczej, tzn. policzyć np. ile ptaków przelatuje nad tym obszarem w ciągu roku, ile tu gniazduje, czy są siedliska innych zwierząt, np. żab, nietoperzy, zajęcy itp.

Specjalistyczna firma już pracuje

Inwentaryzacja ta musi trwać co najmniej rok i może prowadzić do wniosków pozytywnych lub negatywnych. Można też będzie narzucić Starostwu konieczność zapewnienia obszarów zamiennych dla budowy siedlisk różnych gatunków zwierząt. Starostwo wynajęło w tym celu specjalistyczną firmę zewnętrzną, która prowadzi niezbędne obserwacje i obliczenia, gdyż w Przasnyszu nie ma osób posiadających odpowiednie uprawnienia.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora