STAROSTWO TAKTYCZNIE WYGRYWA WALKĘ O KOLEJ

Opublikowane przez STAROSTWO TAKTYCZNIE WYGRYWA WALKĘ O KOLEJ

W 2011 roku starosta przasnyski podjął kroki, by przeznaczona do likwidacji linia kolejowa Ostrołęka – Szczytno na odcinku Parciaki – Chorzele została formalnie przekazana na rzecz powiatu przasnyskiego. Były plany by powstał tam oddział Muzeum Kolejnictwa. Pomysł ten poparł marszałek Adam Struzik. Powiat swoją inicjatywą, skorzystał z możliwości prawnych zablokowania likwidacji linii, ponieważ w momencie zgłoszenia przez dany samorząd akcesu do przejęcia planowanej do likwidacji linii kolejowej znajdującej się na jego terenie – proces likwidacji musi zostać wstrzymany, a linia przekazana samorządowi, lub reaktywowana.

Takie taktyczne i merytorycznie przygotowane posunięcie Starostwa Powiatowego wzmocnione planami stworzenia Muzeum Kolejnictwa oraz argumentami o konieczności istnienia tej linii kolejowej wobec gospodarczych planów Powiatu Przasnyskiego na terenie gminy Chorzele (podstrefa Przasnyskiej Strefy Gospodarczej) spowodowało, że PKP doszło do wniosku, że trasa nr 35 ma duże znaczenie gospodarcze i rozbiórka torów została wstrzymana. Obecnie planowana jest całkowita modernizacja linii i jej reaktywacja. Plany Starostwa dotyczące Muzeum Kolejnictwa stają się więc nieaktualne, ale cel uniemożliwienia likwidacji linii został osiągnięty.

Sławomir Czaplicki
p.o. Kierownik Referatu