Opublikowane przez STAROSTWO W LATACH 2007-2013 POZYSKAŁO SZEŚĆ RAZY WIĘCEJ ŚRODKÓW UNIJNYCH DLA SWOICH MIESZKAŃCÓW NIŻ KOLEJNY SAMORZĄD W RANKINGU

Powiat przasnyski został niekwestionowanym liderem wśród powiatów subregionu ostrołęckiego w pozyskiwaniu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego  oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na jednego mieszkańca w latach 2007-2013. Starostwo i jednostki organizacyjne powiatu przasnyskiego były tak aktywne w skutecznym pisaniu wniosków unijnych zmieniających nasz powiat, że  z kwotą 1 932, 75 zł. na jednego mieszkańca wyprzedziło kolejny powiat prawie sześciokrotnie.

Za rozdysponowanie środków unijnych na poziomie województwa mazowieckiego odpowiada samorząd wojewódzki. Osiągnięty wynik potwierdza skalę inwestycji zrealizowanych przez powiat przasnyski, ale jednocześnie bardzo dobrą współpracę powiatowej administracji z Samorządem Województwa Mazowieckiego i Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych.

Na co dzień nie widzimy kwot, ale już konkretne inwestycje tak - drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, boiska, szkoły, hale sportowe, strefy gospodarcze, warunki tworzone dla przedsiębiorców, czy warunki ochrony zdrowia w przasnyskim szpitalu, gdzie zdecydowanie poprawiono warunki działania Oddziału Psychiatrycznego i Wewnętrznego oraz rozszerzono zakres świadczeń rehabilitacji ambulatoryjnej.

Poza projektami bezpośrednio służącymi mieszkańcom, powiat przasnyski znaczące kwoty pozyskał z Unii Europejskiej na stworzenie i rozwój Przasnyskiej Strefy Gospodarczej, która lokalnym przedsiębiorcom umożliwia rozwój swoich firm, a władzom powiatu starania o poważnych inwestorów zagranicznych i staje się kołem zamachowym rozwoju gospodarczego powiatu.

Poniżej zestawienie środków unijnych zdobytych
przez samorządy dla swoich mieszkańców w latach 2007-2013:

Środki pozyskane na jednego mieszkańca

Powiat przasnyski

1 932, 75 zł