Opublikowane przez Świetna wiadomość dla mieszkańców Północnego Mazowsza. Jest ogromna szansa na utworzenie linii kolejowej Zegrze-Przasnysz

Właśnie otrzymaliśmy informację od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., że Projekt „Budowa linii kolejowej Zegrze-Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolej Północnego Mazowsza” uzyskał pozytywną oceną formalną i został zakwalifikowany do II etapu naboru w ramach Programu „Kolej+”. W imieniu grupy samorządów, które podpisały porozumienie w tej sprawie wniosek złożyło Miasto i Gmina Serock, które jest liderem. Do porozumienia przystąpiły m.in. Powiat Przasnyski, Miasto Przasnysz, Gmina Przasnysz, a także wiele samorządów z kilku powiatów Północnego Mazowsza.

Pozytywna weryfikacja na I etapie naboru to niewątpliwie świadectwo jak ważną dla mieszkańców inicjatywę wspólnie tworzymy, z drugiej, że przed nami jeszcze mnóstwo pracy. Jednak sam fakt, że ta linia klejowa została zakwalifikowana do dalszych prac świadczy o tym jak jest ona bardzo potrzebna. Powiat ma szansę na połączenie się siecią kolei z samą stolicą.

W związku z zakwalifikowaniem do II etapu rozpoczynają się wstępne rozmowy z potencjalnymi wykonawcami Studium programowo – przestrzennego nowego szlaku kolejowego. Poszukujemy również środków zewnętrznych na pokrycie co najmniej części zobowiązań finansowych, które po stronie samorządów może wygenerować przygotowanie materiałów niezbędnych do przejścia II etapu naboru. Trwają również prace nad statutem stowarzyszenia "Kolej Północnego Mazowsza", które wkrótce zostanie zawiązane po podjęciu niezbędnych uchwał przez samorządy uczestniczące w projekcie.