Opublikowane przez TAKŻE FORUM SAMORZĄDOWE XXI POPIERA PROTESTY POWIATU PRZECIWKO CENTRALIZACJI INSTYTUCJI PUBLICZNYCH – STANOWISKO

Jako lokalne stowarzyszenie już w grudniu ubiegłego roku publicznie protestowaliśmy w sprawie likwidacji Sądu Rejonowego w Przasnyszu oraz innych instytucji. W ciągu ostatnich miesięcy okazało się, że sprawdziły się nasze obawy, a przyszłość Sądu Rejonowego w Przasnyszu, Punktu Krwiodawstwa, Rejonu Energetycznego państwowej firmy PGE oraz Pogotowia Ratunkowego stoi pod ogromnym znakiem zapytania.

Nie zgadzamy się z tymi decyzjami, ponieważ spowodują one oddalenie władzy i instytucji od obywatela. Jest to prosta droga do degradacji znaczenia naszego miasta, a nawet regionu, w konsekwencji może doprowadzić do likwidacji powiatu. Nie zgadzamy się z coraz bardziej widoczną linią rządu, by centralizować instytucje publiczne. Jesteśmy zdania, że kierunek przekazywania odpowiedzialności powinien być odwrotny.

Takie działania rządu Donalda Tuska mogą nas cofnąć do sytuacji sprzed reformy samorządowej rządu Jerzego Buzka. Byłby to krok niezwykle dotkliwy dla naszego miasta i powiatu. Stąd nasz zdecydowany sprzeciw oraz poparcie dla protestów mających na celu zachowanie dotychczasowej lokalizacji instytucji publicznych w Przasnyszu. Wzywamy również lokalnych polityków Platformy Obywatelskiej, by swoim działaniem wpłynęli na otoczenie Premiera i ministrów ze swojej partii, odpowiedzialnych za niekorzystne zmiany uderzające w naszą lokalną społeczność.

Stanowisko zostało zaprezentowane podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Przasnyskiego w dniu 24.02.2012r.

Forum Samorządowe XXI

Data: 2020-05-31