Trwa pierwszy etap Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2019”

Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie, na początku marca ogłosiło 13. edycję Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”, który ma na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku. W Plebiscycie mogą wziąć udział: osoby prywatne, instytucje, organizacje oraz ośrodki kultury. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca 2020 roku.

Trwa pierwszy etap, w którym osoby prywatne, instytucje, organizacje, ośrodki kultury zgłaszają projekty w trzech kategoriach: WYDARZENIE – tj. festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc., WYSTAWA – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc. oraz EDUKACJA I MULTIMEDIA – tj. projekty edukacyjne (takie, jak warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne i inne.

Aby zgłosić wydarzenie należy wejść na stronę Plebiscytu: tutaj, zapoznać się z Regulaminem i wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”. Każdy Zgłaszający ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii. Następnie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybierają finałową piętnastkę.

W drugim etapie (15 kwietnia – 15 maja) lista piętnastu laureatów (po 5 z każdej kategorii) zostaje umieszczona na stronie internetowej Plebiscytu i poprzez nią internauci wskazują swoje typy.

Zgłoszenia będą oceniane przez jury w składzie: Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (redaktor naczelny TVP Historia), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu II Polskiego Radia), Dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski), Marta Soluch (członek Zarządu Fundacji Orlen). Przewodniczącym kapituły jest prof. Prof. Andrzej Szczerski – (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie).

Jak co roku Plebiscyt zakończy uroczysta Gala, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników. W trakcie gali prezentowane są krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie ujawnione rezultaty głosowania i zwycięzcy we wspomnianych wcześniej kategoriach, a przedstawiciele organizatorów wręczają im efektowne rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza. Pozostała dwunastka otrzymuje dyplomy i nagrody książkowe.

Plebiscyt cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów. W poprzednich latach było coraz więcej zgłoszeń z zagranicznych ośrodków polonijnych, m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.

Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępne są:

• spot zachęcający do zgłaszania projektów (TUTAJ)

• prezentacja laureatów z poprzedniej edycji (TUTAJ)

Harmonogram:

• 1 – 31 marca 2020 − zgłaszanie projektów (I etap)

• do 11 kwietnia 2020 − Jury wybierze po pięć projektów w każdej z kategorii

• 15 kwietnia − 15 maja 2020 - głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)

• czerwiec 2020 − oficjalne ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali finałowej Plebiscytu

Laureaci poprzednich edycji:

2018 –  wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci” (kategoria „Wystawa”), „Festiwal Dziedzictwa Kresów” (kategoria „Wydarzenie”) oraz „Rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat” (kategoria „Edukacja i multimedia”).

2017 – Wystawa „Pogromcy Enigmy” (kategoria „Wystawa”), BohaterON – włącz historię! (kategoria „Wydarzenie”), Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca'56” (kategoria „Edukacja i multimedia”)

2016 – wystawa czasowa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” (kategoria „Wystawa”), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 (kategoria „Wydarzenie”), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria „Edukacja i multimedia”)

2015 – wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria „Wystawa”), rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945” (kategoria „Wydarzenie”), społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem” (kategoria „Edukacja i multimedia”)

2014 – wystawa czasowa „Krakowscy Wyklęci” (kategoria „Wystawa”), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie”), „Projekt: Pilecki” (kategoria „Edukacja i multimedia”)

2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów”

2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”

2011 – uroczystość pochówku kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego

2010 – otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie

2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie

2008 – uroczystość ekshumacji zwłok gen. Władysława Sikorskiego

2007 – uruchomienie TVP Historia

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl)

Partnerzy: historia.org.pl, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Darczyńca: Fundacja Orlen

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, Sieci, wSieci Historii.

Data: 2020-03-29
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona