Trwa termomodernizacja kompleksu budynków Szpitala w Przasnyszu

Jednym z kluczowych projektów realizowanych aktualnie przez szpital powiatowy w Przasnyszu jest termomodernizacja kompleksu jego budynków. Projekt współfinansowany jest z funduszy unijnych oraz budżetu Powiatu Przasnyskiego. Umowa na dofinansowanie projektu została podpisana 26 października 2018 roku, a planowane zakończenie jego realizacji przewiduje się na połowę roku 2020.

– Środki zarezerwowane z budżetu Unii Europejskiej wyniosą blisko 3,5 miliona złotych – informuje Starosta Krzysztof Bieńkowski. – Resztę stanowi wkład własny. Całkowita wartość tego projektu wynosi 6 785 628 złotych. Dzięki powtórnemu rozpisaniu przetargu i uzyskaniu korzystniejszej cenowo oferty na realizację inwestycji, Powiat Przasnyski zaoszczędził ponad milion złotych środków własnych.
Szpital nie mógłby realizować wcześniej zaplanowanego projektu ze względu na trudną sytuację finansową placówki. Aby skorzystać z funduszy unijnych, Zarząd Powiatu zaproponował sfinansowanie wkładu własnego z budżetu Powiatu. Dzięki pozytywnej decyzji Rady Powiatu Przasnyskiego można było rozpocząć proces realizacji inwestycji.

Przedmiotem projektu jest głęboka termomodernizacja budynku szpitala, obejmująca:
- docieplenie przegród zewnętrznych bryły A, B, C;
- wymianę okien i drzwi wejściowych w budynku głównym;
- montaż baterii solarnych i pomp ciepła z wykorzystaniem wymienników gruntowych dla potrzeb produkcji ciepłej wody;
- wymianę oświetlenia na energooszczędne oświetlenie LED;
- instalacje paneli fotowoltaicznych zasilających w energię elektryczną urządzenia i obiekty szpitalne.
W chwili obecnej w ramach zadania wymiany stolarki okiennej i drzwiowej wymieniono 260 okien. Ocieplono stropodach, wykonano roboty rozbiórkowe, a także elewację i obróbki blacharskie budynku B, który również docieplono od strony ulicy Sadowej.

Data: 2020-02-20
Imieniny: Anety, Lecha, Leona