Upamiętnienie 100. rocznicy bitwy pod Przasnyszem.

W sobotę 22 sierpnia 2020 roku na przasnyskim rynku w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbyło się uroczyste odsłonięcie dwóch tablic upamiętniających wydarzenia z 1920 roku. Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski wraz z Wiceburmistrzem Przasnysza Łukaszem Machałowskim, a wśród zaproszonych gości pojawili się: Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, wójtowie gmin z powiatu przasnyskiego, radni miejscy, reprezentanci służb mundurowych oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu oraz orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Upamiętnienie 100. rocznicy bitwy pod Przasnyszem

Pierwsza Tablica Miejsca Pamięci Bitwy Warszawskiej w 1920 roku została przekazana na ręce Burmistrza Przasnysza Łukasza Chrostowskiego oraz Radnego Miejskiego Bogdana Ćwieka przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę podczas uroczystości w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Druga tablica z popiersiem płk. dypl. Adama Ignacego Koca upamiętnia dowódcę Dywizji Ochotniczej oraz jego żołnierzy, którzy wyzwolili Przasnysz spod bolszewickiej okupacji w dniu 21 sierpnia 1920 roku i jest wyrazem wdzięczności Przasnyszan dla bohaterów. Pamiątkowa tablica z popiersiem dowódcy została umieszczona dzięki zaangażowaniu TPZP, w szczególności doktora Waldemara Krzyżewskiego, natomiast wykonał ją Pan Krzysztof Miecznikowski.

Po odsłonięciu tablic uczestnicy uroczystości przenieśli się na cmentarz rzymskokatolicki w Przasnyszu, gdzie został odczytany apel poległych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy polskich.

Data: 2020-09-22
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza