UROCZYSTE OBCHODY 70-TEJ ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Opublikowane przez UROCZYSTE OBCHODY 70-TEJ ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września 2009 roku Starostwo Powiatowe w Przasnyszu przygotowało uroczystość obchodów 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak co roku pierwszym punktem obchodów była Msza Święta, którą odprawili księża z wszystkich przasnyskich parafii pod przewodnictwem proboszcza parafii pw. Św. Wojciecha - ks. dziekana Franciszka Różańskiego, który wygłosił homilię z jej głównym przesłaniem "Nigdy więcej wojny!".

Następnie wszyscy uczestnicy obchodów, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, orkiestra OSP oraz delegacje samorządów, organizacji, stowarzyszeń i szkół wraz z mieszkańcami udali się pod pomnikiem powieszonych w przasnyskim rynku, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd ofiarom II Wojny Światowej.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, a następnie odbyło się spotkanie kombatantów z władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.

Przemówienie starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego wygłoszone na przasnyskim rynku, pod pomnikiem powieszonych w dniu 1 września 2009 roku:

Tragiczne dla Polski lata 1939-1944 wspominamy z 70-letniej perspektywy szanując pamięć ofiar tej najstraszniejszej z wojen i hołdując każdemu, kto życie własne poświęcił dla współbraci swoich. Ta wojna mogła zachwiać wiarę człowieka, w potęgę dobra i jego przewagi nad złem.
Łapanki, obozy koncentracyjne, obozy pracy, pacyfikacje, ludobójstwo, rzezie — to wszystko ludzie zgotowali ludziom w imię prafilozofii zła „nie będę służył, niech mnie inni służą”. Urojony w głowach większości Niemców plan stworzenia rasy panów i niewolników był iście diabelski. Ta filozofia próbuje odrodzić się każdego dnia, w środowiskach władzy, w państwach, instytucjach, zakładach pracy, a nawet w domach, w rodzinach. Tej filozofii musimy się ustrzec, w szczególności każdy w swoim sumieniu, jeśli chcemy by tamte czarne czasy nie powróciły ze zwielokrotnioną przez współczesne technologie mocą. Traumatyczna nauka, jaką większość ludzi na szczęście zrozumiała, ukierunkowała nasze wysiłki na utrzymanie pokoju, poszanowanie wolności jednostki, uznania świętości życia. Ta większość nie szczędzi sił w służbie drugiemu człowiekowi. To dobra większość. W niej powinniśmy trwać, poszerzać ją i wzmacniać. W tej większości są lekarze i nauczyciele, żołnierze i policjanci strażacy i urzędnicy, robotnicy, pielęgniarki I uczniowie, naukowcy, dyplomaci, politycy, dziennikarze i wszyscy ludzie, którzy wyrzekli się panowania nad innym człowiekiem. Dzięki tej większości powstały demokracje, opieka nad słabszymi, dbałość o przyrodę, powszechna oświata.

Nie mamy tylko pewności jak długo ta większość będzie po dobrej stronie. Czy nasze szkoły, domy rodzinne, otoczenie zdołają wykształcić trwałe przywiązanie do uczciwego postępowania, do sprawiedliwej oceny, do odwagi w obronie prawdy, wolności czy demokracji.
1 września - dzień, w którym oddech dzieci idących do szkoły budzi ducha nadziei i optymizmu - czy zapowiada Wam młodym pokoleniom dobrobyt i pokój? Czy gwarantuje bezpieczeństwo i szacunek pokoleniom starszym? To wszystko jest możliwe. Pod warunkiem, że pohamujemy swój egoizm i wykażemy się odwagą, pracowitością i mądrością.

Pod warunkiem, że nie ulegniemy manipulacjom; pod warunkiem, że nauczymy się oceniać po owocach.
Jeśli nauczymy się dostrzegać niebezpieczeństwa zawczasu, jeśli do każdej trudnej historycznej przeprawy, przygotujemy się solidnie i z wyprzedzeniem to nie powtórzy się już wrzesień 1939 r., czy sierpień 1944 r. Bo jak pisał nasz wielki rodak Prymas Królestwa Polskiego, kard. Aleksander Kakowski, któremu już w najbliższą niedzielę oddamy hołd w parafii Święte Miejsce:,, ... w naszym życiu politycznym, społecznym, rodzinnym zawsze trwali na posterunku ludzie, którzy Polskę kochali dla Polski, kładli zręby państwa polskiego na wewnątrz i na zewnątrz, pracowali dla narodu, potępiając złego ducha czasu i szerząc prawdziwą demokrację”. Ci ludzie zasłużyli na niepodległą ojczyznę i zasłużyli na pokój dla siebie i swoich bliskich.

Dziękuję za uczestnictwo w dzisiejszej uroczystości:
Pocztom sztandarowym, kompanii honorowej WP, orkiestrze strażackiej, kombatantom, księżom, uczniom i harcerzom, przedstawicielom, samorządów zakładów pracy, szkół i organizacji społecznych, oraz wszystkim Państwu przybyłym pod pomnik powieszonych w Przasnyszu.

Data: 2019-12-09
Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława