Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na przasnyskim rynku organizowane przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Wojciecha w Przasnyszu. Po Mszy Św. delegacje przemaszerowały na przasnyski rynek. Tam po odegraniu hymnu państwowego mieszkańców powitał Starosta Krzysztof Bieńkowski.

W całości przedstawiamy przemówienie Starosty Przasnyskiego:

80 lat temu, 1 września 1939 r. nasz naród wstrzymał oddech. A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny”. Te dramatyczne słowa wypowiedziane przez spikera Polskiego Radia rozbrzmiewały we wszystkich polskich domach. Przyjmowane z lękiem i niedowierzaniem rozwiewały nadzieję o pokojowej przyszłości naszej Ojczyzny. Po niespełna 21 latach niepodległego państwa i 19 latach od wojny z bolszewikami, Polacy ponownie musieli stanąć do walki o wolność. Walki nierównej, okupionej krwią milionów naszych rodaków. Nie poddaliśmy się, ale już na zawsze zmieniły swoje znaczenie słowa: Oświęcim, obóz, rampa, selekcja. Dziś, stojąc przy pomniku powieszonych Przasnyszan przez oprawców hitlerowskich w 1942r., oddajemy hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej, wyrażamy swój głęboki szacunek dla ich odwagi, patriotyzmu i wiary w wolną, niepodległą Polskę. Składamy podziękowania kombatantom za ich bohaterską walkę z okupantem oraz za krzewienie prawdy o tych okrutnych czasach młodemu pokoleniu. To dzięki nim nasze dzieci rozpoczynają nowy rok szkolny pełni nadziei i planów, 80 lat temu polscy uczniowie nie mieli wyboru, zamiast książek nosili granaty, karabiny i pogrzebane marzenia. Wolność zobowiązuje, o wolność trzeba dbać, wolność jest przywilejem. Wolność odmieniana przez wszystkie przypadki nie jest dana raz na zawsze. To od nas, tu i teraz, zależy przyszłość naszej Ojczyzny, od naszych wyborów i konsekwencji w budowaniu nowoczesnego państwa opartego na szacunku dla historii naszego narodu. Jesteśmy wdzięczni bohaterom II Wojny Światowej za ich poświęcenie i w myśl „Modlitwy Szarych Szeregów” napisanej przez podporucznika Armii Krajowej Jana Romockiego powtarzamy: „Od wojny, nędzy i od głodu Sponiewieranej krwi narodu, Od łez wylanych obłąkanie Uchroń nas, Panie.”

Po odczytaniu Apelu Pamięci delegacje związków, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele szkół organizacji i stowarzyszeń złożyły kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Powieszonych upamiętniającym egzekucję wykonaną 11 grudnia 1942 r. na 5-ciu członkach sztabu ZWZ-AK. Miłym akcentem było po raz pierwszy w Przasnyszu czynne włączenie się do złożenia hołdu mieszkańców, którzy mieli możliwość złożenia pod pomnikiem biało-czerwonych goździków. Na tę okoliczność zakupiło je Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, a mieszkańcy mogli je odbierać od pełniących wartę harcerzy. Na pomysł ten mieszkańcy zareagowali z entuzjazmem.

Na zaproszenie Starosty Przybyli na obchody goście z różnych opcji politycznych. W uroczystościach wzięli udział m.in. Senator Jan Maria Jackowski, Poseł Marcin Kierwiński, Wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Robert Kochański. Na ręce starosty listy do uczestników obchodów skierował również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Takie spotkanie ponad podziałami spotkało się z pozytywnym odbiorem, co goście podkreślali w swoich przemówieniach. Podobnie poziom organizacji uroczystości ocenili oni bardzo wysoko.

Uroczystości uświetniła delegacja wojskowa 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu oraz harcerze Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Przasnysz. Warto również dodać, że uroczystości odbywające się w Przasnyszu zostały włączone do Kalendarium Ogólnopolskich Obchodów 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej na stronie www.muzeum1939.pl

Data: 2019-09-23
Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli