Opublikowane przez UROCZYSTY KONWENT POWIATÓW MAZOWIECKICH NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE W X ROCZNICĘ INAUGURACJI

W dniu 8.12.2008 r. odbył się uroczysty Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego podsumowujący realizację zadań powiatowych w minionym 10-leciu oraz perspektywy najbliższej i dalszej przyszłości samorządów powiatowych. W spotkaniu udział wzięli starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu województwa mazowieckiego. Poszczególni prelegenci przedstawiali zróżnicowane poglądy na temat roli i przyszłości powiatów - od dużego uznania dla ich osiągnięć po kwestionowanie konieczności ich istnienia.

Prezes ZPP Kazimierz Kotowski oraz sekretarz generalny ZPP Rudolf Borusewicz przedstawiali przekonujące statystyki dowodząc, że koszty administracji powiatowej wraz z utrzymaniem rad powiatów po ewentualnej likwidacji powiatów zmniejszą się najwyżej o 300 mln rocznie w skali kraju. Koszty wykonywanych przez samorządy powiatowe zadań w warunkach organizacyjnych z przed roku 1999 będą większe o 4-5 mld zł. Szczególnie jaskrawo widać te różnice np. w kosztach utrzymania dróg, gdzie kilometr utrzymania drogi samorządowej jest kilkadziesiąt razy mniejszy niż utrzymanie analogicznej drogi zarządzanej resortowo. Podobnie jest w szpitalach, gdzie za tę samą procedurę medyczną NFZ płaci daleko mniej szpitalom powiatowym niż szpitalom miejskim, wojewódzkim czy klinicznym. Powiaty najtaniej wykonują też zadania oświatowe oraz przekazane im zadania rządowe.

Sekretarz m. st. Warszawy poddawał w wątpliwość sens istnienia słabo wyposażonych finansowo powiatów.
Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski wyraził pogląd, że obecny podział administracyjny Kraju jest najbardziej optymalny i trudno byłoby wyobrazić sobie skuteczne zarządzanie w obszarze bezpieczeństwa publicznego bez starostów. Tradycja tego urzędu sięga czasów króla Wacława II. To na urzędzie starosty oparł znakomity rozwój Polski król Kazimierz Wielki. Analogiczny pogląd z przełożeniem akcentów na sprawy gospodarcze przedstawił członek zarządu woj. mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz.

Na koniec wszyscy starostowie i prezydenci miast przyjęli listy gratulacyjne ze wspólnym podpisem marszałka województwa Adama Struzika, wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego oraz współgospodarzy Konwentu: Hanny Gronkiewicz - Waltz — prezydent Warszawy i Zenona Szczepankowskiego — przewodniczącego konwentu powiatów województwa mazowieckiego, starosty przasnyskiego.
Marszałek województwa mazowieckiego wręczył też Zenonowi Szczepankowskiemu, staroście przasnyskiemu Medal Pro Masovia za szczególne zasługi dla rozwoju województwa mazowieckiego.

Data: 2020-05-31
Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili