WICEMARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO – JACEK KOZŁOWSKI Z WIZYTĄ W POWIECIE PRZASNYSKIM

W dniu 18 października br. w przasnyskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie mieszkańców powiatu z Wicemarszałkiem Województwa Mazowieckiego - Jackiem Kozłowskim.

Pan Marszałek odwiedził nasz powiat po raz pierwszy. Celem jego wizyty było przedstawienie perspektyw finansowych w ramach funduszy strukturalnych UE na lata 2007-2013, przewidzianych do realizacji w województwie mazowieckim. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Miasta Przasnysza - Waldemar Trochimiuk. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele naszego powiatu: Starosta Przasnyski - Zenon Szczepankowski, Członek Zarządu Powiatu - Jarosław Tybuchowski i Dyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty Kultury i Sportu - Ryszard Juklaniuk; Radna Sejmiku Wojewódzkiego - Wiesława Krawczyk, Poseł na Sejm RP - Mirosław Koźlakiewicz, przedstawiciele Gmin i instytucji publicznych z terenu powiatu, a także licznie zgromadzeni lokalni przedsiębiorcy.

Pan Marszałek przedstawił założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM), który określa główne zasady pozyskiwania i wykorzystania funduszy strukturalnych w naszym regionie. Dużą część spotkania poświęcono dyskusji na temat szczegółów ubiegania się o dofinansowanie do planowanych projektów: pytano o kwalifikowalność wydatków, kwotowy wymiar dofinansowania i terminy rozpoczęcia procedur konkursowych. Pan marszałek zwrócił uwagę na fakt, iż największa część z 3 mld euro przynanych dla Mazowsza, zostanie wykorzystana na inwestycje drogowe i wzmocnienie sektora małej i średniej przedsiębiorczości. Przełoży się to na zmniejszenie dysporoporcji rozwojowych na Mazowszu i wyrównianie potencjału gospodarczego obszarów peryferyjnych (m.in. powiat przasnyski) z aglomeracją warszawską. Realizację tych działań ułatwi z pewnością doświadczenie powiatu w wykonaniu projektów rozbudowy infrastruktury transportowej i plany poprawy połączeń drogowych powiatu z głównymi miastami województwa mazowieckiego, a przede wszystkim z Warszawą.