WYSTĄPIENIE STAROSTY PRZASNYSKIEGO ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO PODCZAS DOŻYNEK POWIATOWO – GMINNYCH BOGATE 2018

Nie ma niczego, co czyniłoby tak godnym człowieka Bożych darów, jak ustawiczne okazywanie wdzięczności Bogu. Św. Bonawentura

Wdzięczność jest składową wiary, jest częścią człowieka dobrego.

Odbywające się w całym kraju uroczystości dożynkowe mają wspólną cechę: wyrażają wdzięczność Bogu i rolnikom za te wspaniałe plony naszej ziemi, za sprzyjającą pogodę, za trud uprawy i zbioru i później za trud mądrego ich zagospodarowania i sprawiedliwego podziału tak aby, nikt nie pozostał bez chleba.

Dzisiaj w Bogatem na dożynkach powiatu przasnyskiego, gminy Przasnysz i pozostałych przasnyskich gmin i parafii towarzyszy nam to samo uczucie wdzięczności, jakie wyrażała najpełniej msza święta pod przewodnictwem ks. proboszcza Cezarego Olzackiego, proboszcza miejscowej parafii.

Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania i dziękowania wszystkich mieszkańców powiatu przasnyskiego, zaprosiliśmy gości z powiatów sąsiednich, z różnych opcji politycznych, z różnych instytucji, bo są w naszym życiu społecznym takie momenty, w których zanikają wszelkie spory wyborcze i zgodnie myślimy z najwyższą atencją o naszych rolnikach, sadownikach, ogrodnikach i wszystkich, którzy swój wysiłek, jak dodatkowy kłos dokładają do tego symbolicznego bochna chleba.

Później ten chleb zapachnie w naszych domach, zawsze skojarzony z miłością i szczerością.

Postarajmy się dzielić ten chleb tak, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony, odrzucony, nikt nie poczuł się gorszym Polakiem, gorszym chrześcijaninem czy gorszym patriotą.

Z całego serca życzę całej społeczności Powiatu Przasnyskiego, jak i naszym sąsiadom i gościom, w imieniu przasnyskiego starostwa i współgospodarza  – gminy Przasnysz,  zdrowia, pomyślności  i bożej opieki.

Dziękuję księżom za uroczystą mszę świętą i poświęcenie dożynkowego chleba i tych pięknych wieńców.

Dziękuję gospodarzom całego Mazowsza, z panem marszałkiem Adamem Struzikiem na czele, za wytrwałą pomoc we wszystkich inwestycjach powiatu przasnyskiego i obecność w każdej potrzebie.

Podzielmy się tym, podarowanym przez starostów dożynkowych chlebem, pełni nadziei. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy włożyli swój wysiłek w jego wytworzenie.

/-/ Zenon Szczepankowski

starosta przasnyski