Wystawa „Na posterunku. Policja Państwowa w powiecie przasnyskim w latach 1919 – 1939”

19 listopada br. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu otwarta została wystawa upamiętniająca setną rocznicę powołania Policji Państwowej na ziemi przasnyskiej. Gości powitali Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak oraz Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Agnieszka Brykner.

Wystawa "Na posterunku. Policja Państwowa w powiecie przasnyskim w latach 1919 – 1939"

Na uroczyste otwarcie przybyło wielu oficjalnych gości: przedstawicieli Powiatu Przasnyskiego w osobach Starosty Krzysztofa Bieńkowskiego i Wicestarosty Waldemara Trochimiuka , włodarze miast i gmin powiatu, członkowie rodzin przedwojennych policjantów a także zainteresowanych historią przasnyskiej policji przasnyszan. Wśród zaproszonych gości był mł. insp. Robert Horoszcz z Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji z Komendy Głównej Policji oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu mł. insp. Dariusz Krzesicki. Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja katalogu wystawy, podczas której krótkie prelekcje wygłosili: Pani Maria Weronika Kmoch (Policja Państwowa w powiecie przasnyskim w latach 1919-1939) oraz mł. insp. Robert Horosz z Bura Edukacji Historycznej - Muzeum Policji.

Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak w swym przemówieniu podkreślił, że bez współpracy z Muzeum Historycznym w Przasnyszu, Starostwem Powiatowym w Przasnyszu, Urzędem Miasta Przasnysz, Urzędem Miasta i Gminy Chorzele, Urzędem Gminy Jednorożec, Nadleśnictwem Przasnysz oraz indywidualnymi sponsorami nie byłoby możliwe zorganizowanie wystawy i wydanie książki upamiętniającej Policjantów Policji Państwowej pracujących w latach 1919 – 1939 na terenie powiatu przasnyskiego.

Przypomnijmy, że 24 lipca 1919 roku została powołana Policja Państwowa, którą pierwotnie planowano nazwać Strażą Bezpieczeństwa i pod taką nazwą funkcjonowała m.in. w dokumentach informujących o powiecie przasnyskim.

Zgodnie z pierwszą Ustawą o Policji Państwowej struktury Policji dzieliły się w tamtym okresie czasu na policję ogólną tzw. prewencyjną, policję śledczą czyli kryminalną oraz policję polityczną, której do końca roku 1926 głównym zadaniem było przeciwdziałanie zjawiskom godzącym w porządek konstytucyjny państwa. Na terenie powiatu przasnyskiego pod koniec 1919 roku pracowało 73 policjantów, którzy pełnili służbę w Posterunku Miejskim i Komendzie Powiatowej Policji w Przasnyszu oraz w Posterunkach Policji w Baranowie, Chorzelach, Duczyminie, Dzierzgowie, Janowie, Jednorożcu, Karwaczu, Krzynowłodze Małej, Krzynowłodze Wielkiej, Węgrze i w Zarębach.

Po wystąpieniu zaproszonych gości wszyscy uczestnicy wystawy mogli obejrzeć pamiątki, fotografie i eksponaty upamiętniające Policjantów Policji Państwowej pełniących służbę w dwudziestoleciu międzywojennym.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu przasnyskiego do zwiedzanie wystawy, która będzie dostępna do końca 2019 roku.

Na wystawie zaprezentowano eksponaty ze zbiorów: Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Jerzego Kochanowskiego, Elżbiety Karbowskiej, Waldemara Krzyżewskiego, Aliny Baranieckiej, Krzysztofa Musielaka, Zbigniewa Lemańskiego.

Data: 2019-12-09
Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława