Wznowienie transportu publicznego w powiecie przasnyskim

Od 7 stycznia 2020 roku mieszkańcy powiatu przasnyskiego mają ponownie możliwość korzystania z lokalnej komunikacji autobusowej. Wniosek złożony przez Starostwo Powiatowe otrzymał dofinansowanie Wojewody Mazowieckiego.

Umowa o wznowieniu połączeń autobusowych w powiecie przasnyskim

O tym, że istnieje potrzeba utrzymania linii dotychczasowo funkcjonujących od 2 września 2019 roku, mieszkańcy sygnalizują już od dawna. Transport publiczny poza aglomeracjami miejskimi spełnia przede wszystkim funkcję dowozu dzieci do szkół. Dla wszystkich, którzy nie posiadają własnego środka transportu a chciałyby w ciągu dnia dojechać choćby do miasta i załatwić sprawy w szpitalu czy urzędzie oprócz istniejących połączeń autobusowych takie dodatkowe połączenie jest dla nich niewątpliwym udogodnieniem.

Dzięki Ustawie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, która została poparta jednomyślnie przez wszystkie partie polityczne samorządy lokalne mają możliwość starania się o dofinansowanie.

W grudniu 2019 roku Zarząd Powiatu Przasnyskiego złożył do Wojewody Mazowieckiego kolejny wniosek o objęcie  dopłatą przewozów autobusowych w 2020 roku, czego finalizacją było podpisanie 13 stycznia 2020 roku umowy wznowieniowej pomiędzy Powiatem Przasnyskim a Wojewodą Mazowieckim Konstantym Radziwiłłem. Na mocy tej umowy Powiat Przasnyski pozyskał od rządu kwotę niezbędną do działania linii komunikacyjnych w wysokości 175 950 zł. Umowa dotyczyła 7 dodatkowych tras autobusowych:

• Chorzele – Duczymin – Zdziwój Stary – Jarzynny Kierz – Chmieleń Wielki - Krzynowłoga Mała - Mchowo – Olszewiec – Obrąb – Przasnysz

• Chorzele – Krzynowłoga Wielka – Rycice – Świniary – Ulatowo Adamy – Skierkowizna – Kaki Mroczki – Mchowo – Przasnysz

• Wierzchowizna – Zaręby – Poścień Wieś – Raszujka – Chorzele – Małowidz – Olszewka – Parciaki Stacja – Jednorożec – Lipa – Bartniki – Przasnysz

• Ożumiech – Pawłówko – Czernice Borowe – Chojnowo – Klewki – Przasnysz

• Żebry-Kordy – Czernice Borowe – Miłoszewiec – Rostkowo – Turowo – Golany – Przasnysz

• Milewo-Rączki – Wężewo – Wielodróż – Fijałkowo – Karwacz – Przasnysz

• Bartołdy – Zielona – Wężewo – Gostkowo – Przasnysz

W 2020 roku mieszkańcy mogą swobodnie przemieszczać się na 7 dodatkowych trasach, co zostało odebrane bardzo pozytywnie. – tłumaczy Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski. - Mieszkańcy cieszą się, że wznowiona została edycja programu rządowego na kolejny rok. Jak pokazują statystyki liczba pasażerów na niektórych liniach systematyczne wzrasta i zarząd powiatu jest pełen nadziei, że nadal będzie rosła, jeśli te kursy będą podtrzymywane. Podobna sytuacja miała miejsce kiedy wznawiano połączenia kolejowe. Wtedy też nie wróżono im dobrego przyjęcia twierdząc, że pociągi będą jeździły puste. Po latach okazało się, że ludzie przekonali się do zbiorowego transportu i proszą o kolejne połączenia.

Data: 2020-01-24
Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy