Opublikowane przez XXX Lat Wolności – sylwetki wyróżnionych rolników z gminy Przasnysz – Agnieszka i Andrzej Soliwodzcy

Kontynuujemy prezentację sylwetek wyróżnionych, podczas gali „XXX Lat Wolności”, przedsiębiorców i rolników. Czas na kolejne gospodarstwo z gminy Przasnysz. Serdecznie gratulujemy!

Agnieszka i Andrzej Soliwodzcy prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Mchówko, które zostało przejęte po rodzicach Pani Agnieszki w 1990 roku. Wielkość gospodarstwa w tamtym czasie to 18 ha użytków rolnych. W tej chwili posiadają 91,83 ha użytków rolnych w tym 16,80 dzierżawy.

Głównym kierunkiem w gospodarstwie jest produkcja mleka oraz produkcja roślinna.

W 2000 r. podjęli decyzję o budowie obory wolnostanowiskowej, która została oddana do użytku w 2002 r. Była to jedna z pierwszych obór na terenie naszej gminy.

W tej chwili w gospodarstwie utrzymywane jest 75 krów mlecznych oraz 65sztuk jałówek, które odchowuje się na remont stada podstawowego. W 2018 r uzyskano wydajność mleczną na poziomie 10 800 litrów mleka od sztuki rocznie, tym samym gospodarstwo znajduje się w czołówce względem wydajności w powiecie przasnyskim. Gospodarstwo także zostało dwukrotnie wyróżnione za uzyskanie mlecznej wydajności życiowej od krowy na poziomie ponad 100 tysięcy litrów mleka.

Od 3 lat wyprodukowane mleko odbierane jest przez Spółdzielnię Mleczarską w Giżycku.

Poza produkcją mleczną w gospodarstwie uprawia się: buraki cukrowe 7 ha, pszenica 21 ha, przeżyto 10 ha. Na pozostałych gruntach uprawiana jest lucerna, trawy i kukurydza, które przeznaczone są na paszę dla bydła.

Od 2005 r. korzysta z funduszy unijnych na rozwój gospodarstwa rolnego, które przeznaczone są przede wszystkim na zakup maszyn niezbędnych do produkcji rolnej oraz na budowę magazynów i silosów przeznaczonych do przechowywania pasz.

Do uzyskania takich wyników w produkcji rolnej potrzebne są lata praktyki, dużo ciężkiej pracy i wiedzy, którą gospodarze pozyskują ze szkoleń, doradztwa żywieniowców oraz wymianą doświadczeń z innymi rolnikami. Gospodarstwo od 2011 r. należy do Grupy Producentów „Zdrowe Mleko”.

Data: 2019-07-21
Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora