XXX Lat Wolności – sylwetki wyróżnionych rolników z gminy Przasnysz – Jadwiga i Andrzej Czapliccy

Kontynuujemy prezentację sylwetek wyróżnionych, podczas gali „XXX Lat Wolności”, przedsiębiorców i rolników. Czas na pierwsze gospodarstwo z gminy Przasnysz. Serdecznie gratulujemy!

Jadwiga i Andrzej Czapliccy mieszkają we wsi Dębiny w gminie Przasnysz. Gospodarują od 1994 r. Przez kolejne lata gospodarstwo powiększało się. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 150 ha.  Rośliny uprawiane to zboża, kukurydza i użytki zielone.

Główna specjalizacja gospodarstwa to produkcja mleka krowiego. Wszystkich zwierząt w gospodarstwie przybywa około 300 szt., w tym 135 krów mlecznych o wydajności mlecznej około 10 000 litrów mleka od krowy.

Gospodarstwo jest wysoko zmechanizowane. Obora wolnostanowiskowa dla krów jest w pełni zautomatyzowana w dwa roboty udojowe, podgarniacz do paszy na korytarzu paszowym, robot, który porusza się po korytarzu spacerowym dla krów i w stację odpajenia cieląt.

Gospodarstwo wyposażone jest w dość nowoczesny park maszynowy. Dwukrotnie otrzymało tytuł Rolników Roku Powiatu Przasnyskiego: w 2004 in 2017 roku. Małżonkowie otrzymali także odznakę „Zasłużony dla rolnictwa”: Andrzej w 2005 roku, a Jadwiga w 2016 roku.

Jadwiga Czaplicka zasiada drugą kadencję w Izbach Rolniczych i obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Izby Rolniczej Powiatu Przasnyskiego.

Data: 2019-10-16
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła