ZPP POTWIERDZA WYSOKĄ POZYCJĘ POWIATU PRZASNYKIEGO W RANKINGU POWIATÓW POLSKICH

Opublikowane przez ZPP POTWIERDZA WYSOKĄ POZYCJĘ POWIATU PRZASNYKIEGO  W RANKINGU POWIATÓW POLSKICH

Powiat Przasnyski znowu potwierdził swoją wysoką pozycję wśród powiatów polskich.  Na V Kongresie Regionów w Świdnicy, który odbył się w dn. 10-12 czerwca 2014 r. powiat przasnyski został zaprezentowany wśród 10 najlepszych powiatów w Polsce i najlepszy powiat w województwie mazowieckim.

Kongres zorganizowany został przez korporacje samorządowe ZMP, ZPP, ZGW oraz tygodniki ekonomiczno – społeczne Forbes, Newsweek, Fakty. Ranking ogłoszony w Świdnicy (woj. Dolnośląskie) opierał się aż na 93 kryteriach. Wśród nich były kryteria twarde i obiektywne odnoszące się do wielkości inwestycji, czy pozyskiwanie środków krajowych i zagranicznych, stan finansów samorządu, jak i kryteria subiektywne oceniające np. stronę internetową powiatu, transparentność działań samorządu, czy jakość obsługi petentów.  Kryteria subiektywne obniżają nieco wartość rankingu, ale w zestawieniu z rankingami twardymi, np. proinwestycyjność powiatu, czy wykorzystanie środków unijnych per capita, gdzie od lat powiat przasnyski zajmuje I miejsce w Polsce, można, z całą pewnością, wnioskować, że nasz powiat jest ciągle w bardzo dobrej kondycji. Tylko w 2014 r. powiat przasnyski wydatkuje na inwestycje i zakupy inwestycyjne kwotę 55 mln zł, co stanowi najwyższy wskaźnik inwestycji wśród powiatów w Polsce. Sukces jawi się tym większy, że powiat ma zaledwie 4% zadłużenie na dodatek zrównoważone wolnymi środkami na rachunku bankowym. Gratulacje dla całej społeczności powiatu przasnyskiego, zarządu i rady powiatu złożone zostały przez gospodarzy konferencji na ręce starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego w obecności wiceminister gospodarki Aldony Antoniszyn-Klik oraz słynnego burmistrza Nowego Jorku Rudolpha Giulianiego.

Sławomir Czaplicki
Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego,