Żywa lekcja historii dla uczniów przasnyskich szkół

Opublikowane przez Żywa lekcja historii dla uczniów przasnyskich szkół

"15 minut do koncertu dla przasnyskich szkół średnich. RÓJ, ORZYC, JEŻ,....., BITWA GOSTKOWSKA, ..... historia ZIEMI PRZASNYSKIEJ...... Chwała BOHATEROM!" Taki wpis znalazł się na kwadrans przed koncertem w Przasnyszu na profilu Norberta Smolińskiego - lidera zespołu Contra Mundum. W poniedziałek 7 października artysta wystąpił przed młodzieżą z przasnyskich szkół.

Norbert „Smoła” Smoliński gościł już w Przasnyszu w czerwcu tego roku z okazji otwarcia pierwszego w Polsce szlaku rowerowego "100 za 100". Tym razem na występ przybyli uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych, Liceum Ogólnokształcącego oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu. To właśnie do  nich "Smoła" kierował swoje słowa zapowiadając kolejne utwory obejmujące tematyką okres od momentu wybuchu II wojny światowej aż do czasów, kiedy już po zakończeniu wojny wciąż ginęli, często bardzo młodzi patrioci. Zespół „Smoły” komponuje utwory do wierszy polskich poetów. -Oni mieli dwadzieścia kilka lat. - mówił Norbert Smoliński. -Krzysztof Kamil Baczyński zginął 4 sierpnia 1944 roku mając zaledwie 23 lata - wymieniał bohaterów powstania warszawskiego - pokolenia Kolumbów: Krystyna Krahelska, Tadeusz Gajcy i wielu innych. –Za kilka lat będziecie w ich wieku.

Artysta zaprezentował utwory zespołu: „Z głową na karabinie”, „Polska”, „I znów tupot nóg sołdackich”, „Hymn V Brygady Wileńskiej” i wiele innych. Młodzież wysłuchała prawie dwugodzinnego występu z zapartym tchem. Tym bardziej, że wiele historii, o których opowiadają utwory Contra Mundum miało miejsce na naszych ziemiach. Całość poprzedziła prelekcja historyka Wojciecha Łukaszewskiego pt. „Żołnierze niezłomni w powiecie przasnyskim 1945-1951”.

Koncert zorganizowany został przez Powiat Przasnyski, Fundację SCALAM Prostujemy drogi życia oraz Gościniec IWA w związku z odbywającymi się w niedzielę 6 października uroczystościami 70. Rocznicy rozbicia oddziału Edwarda Dobrzyńskiego „Orzyca” w Gostkowie i odsłonięciem pomnika ku czci poległych żołnierzy oddziału „Orzyca”.

Data: 2019-10-20
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa