Przedstawiciele władz centralnych, samorządowych oraz firmy STRABAG po podpisaniu umowy. Treść w artykule.

19 marca 2024 roku przedstawiciele władz Powiatu Przasnyskiego: starosta Paweł Mostowy, wicestarosta Renata Kosman przy kontrasygnacie skarbnika Beaty Czaplickiej zawarli umowę z wyłonionym  drodze przetargu wykonawcą rozbudowy odcinka drogi wojewódzkiej nr 544, którym jest STRABAG sp. z o.o. z Pruszkowa. W podpisaniu umowy uczestniczyli również: Senator RP Krzysztof Bieńkowski oraz Radny Rady Powiatu Przasnyskiego Jarosław Szmulski, którzy mieli swój udział w doprowadzeniu do realizacji tej inwestycji.

Powiat Przasnyski wybrał najkorzystniejszą ofertę dotyczącą modernizacji drogi wojewódzkiej 544 od Przasnysza do Karwacza, która obejmie m.in. przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania. Spółka STRABAG zobowiązała się wykonać przedmiot zamówienia za kwotę niemal 13,4 mln zł. Roboty budowlane rozpoczną się wkrótce, tj. w ciągu 14 dni od podpisania umowy firma rozpocznie prace nad powstaniem ścieżki rowerowej, a w ciągu 30 dni - w zakresie przebudowy jezdni i budowy ronda.

Na skutek doskonałej współpracy władz Powiatu Przasnyskiego z Samorządem Województwa Mazowieckiego w najbliższym czasie dojdzie do modernizacji i rozbudowy niebezpiecznego odcinka drogi nr 544, której zarządcą jest Województwo. W ramach przebudowy drogi wiodącej z Przasnysza do Karwacza zostaną wykonane roboty budowlane obejmujące m.in. rozbudowę jezdni o nawierzchni asfaltowej, budowę ścieżki rowerowej i budowę chodnika od ul. Juliana Tuwima w Przasnyszu do miejscowości Zawadki/Sierakowo, budowę ronda w Zawadkach, rozbudowę jezdni asfaltowej od Zawadek do Karwacza wraz z uzbrojeniem terenu i budową lub przebudową urządzeń wodnych i melioracyjnych.

W ramach porozumienia zawartego z Województwem Mazowieckim, Powiat Przasnyski przygotował dokumentację techniczną inwestycji i uzyskał decyzję ZRiD, dlatego roboty będą mogły rozpocząć się już wkrótce. Inwestycja pochłonie 13 371 510,87 zł brutto. Niemal cały ciężar finansowy zadania poniesie Województwo Mazowieckie, przy niewielkim udziale Powiatu Przasnyskiego, który udzielił samorządowi wojewódzkiemu dotacji w wysokości 423 tys. zł.

Wykonawca zobowiązany jest zrealizować przedmiot zamówienia w terminie 220 dni od daty zawarcia umowy na roboty budowlane.