Starosta i Wicestarosta z przedstawicielami Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przasnyszu. Treść w artykule.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przasnyszu, „Ścieżkami historii II”

Członkowie Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Przasnysza po raz drugi zrealizują projekt, który ma na celu pogłębienie wiedzy na temat bogatej, lokalnej historii. „Ścieżkami historii” składa się z dwóch części, pikniku historyczno-integracyjnego oraz przedstawienia twórczości literackiej o tematyce historycznej. Piknik odbędzie się w Nadleśnictwie Przejmy, a historię okolicznych miejscowości oraz walk o wolność i niepodległość przedstawi Jan Chmielewski – lokalny pasjonata, społecznik interesujący się dziejami powiatu przasnyskiego. Natomiast w siedzibie przasnyskiego Cechu Rzemiosł Różnych odbędzie się spotkanie z dr Andrzejem Białym, poświęcone jego twórczości historycznej. Andrzej Biały jest doktorem nauk humanistycznych oraz niezależnym badaczem, zajmującym się tematyką polskości na terenie Białorusi Sowieckiej. Oferta jest kierowana szczególnie do grupy seniorów zrzeszonych w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, każdy mieszkaniec naszego powiatu będzie mile widziany. Inicjatywa ma na celu przekazywania z pokolenia na pokolenie wartości oraz ważnej wiedzy o istotnych miejscach, wydarzeniach i postaciach, aby pamięć o nich nie zaginęła.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przasnyszu funkcjonuje od kilkudziesięciu lat, mogąc się pochwalić wieloma zrealizowanymi zadaniami na rzecz lokalnej społeczności seniorów. Są to turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe, imprezy i spotkania okazjonalne (Dzień Matki, Noc Świętojańska) oraz projekty ustawicznego kształcenia aktywizujące intelektualnie (Tropem historii i kultury ludowej, Aktywny Senior, Ścieżkami historii).


Koło Gospodyń Wiejskich Ulatowo Pogorzel, „Wszystkie dzieci nasze są”

Gospodynie z Ulatowa Pogorzeli zorganizują Dzień Dziecka, na który zapraszają chętne do uczestnictwa rodziny z dziećmi – z całego powiatu przasnyskiego. Impreza o charakterze otwartym odbędzie się na placu Szkolnym przy dawnej Szkole Podstawowej w Ulatowie Pogorzeli, a obecnej siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich. Na dzieci będzie czekało wiele atrakcji, m.in. konkurs plastyczny, gry i zabawy, kolorowe tatuaże, bańki mydlane oraz poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń. Dodatkowo, odbędą się również warsztaty kulinarne – z wygniatania i wykrawania ciasta, pieczenia i ozdabiania pierników. Gospodynie z Ulatowa Pogorzeli zapewniają, że na ich wydarzenia może przyjść każdy kto ma chęć i chce w sposób przyjemny i pożyteczny wspólnie spędzić czas wolny.

Koło Gospodyń Wiejskich z Ulatowa Pogorzeli funkcjonuje od 2019 roku aktywnie działając na rzecz lokalnej społeczności oraz bierze udział w konkursach kulinarnych. Za największy sukces uznaje zwycięstwo w konkursie kulinarnym „Regionalne Smaki”, organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jednorożcu. Koło co roku organizuje miejscowy festyn rodzinny, na którym dzieci, młodzież i seniorzy mogą zaprezentować swoją twórczość. Z inicjatywy Koła odbywają się również wydarzenia poświęcone lokalnej historii - spotkanie z historyczką i regionalistką Marią Weroniką Kmoch. Aktywne Gospodynie z Ulatowa Pogorzeli można zobaczyć na wielu imprezach o charakterze tradycyjnym i regionalnym: Mazowieckim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich, Dożynkach Powiatowo-Gminnych, Dożynkach na Świętym Miejscu, Gminnym Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Jednorożcu.


Koło Gospodyń Wiejskich w Olszewce „Olszewiacy”, Olszewiacy Dzieciom
Koło Gospodyń Wiejskich w Olszewce zorganizuje warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Pierwsze z nich odbędą się w czerwcu oraz będą poświęcone Powiatowi Przasnyskiemu, jego herbowi oraz gminom z terenu naszego powiatu. Przybliżeniu historii poszczególnych gmin będzie towarzyszył również konkurs, który ma na celu przekazanie dzieciom idei, że powiat to nasza wspólnota. Podczas drugich warsztatów planowanych na sierpień, dzieci wykonają prace plastyczne o tematyce bezpieczeństwa, a druhowie strażacy z OSP w Olszewce przeprowadzą pogadankę.

„Olszewiacy”  to młoda organizacja, która działalność rozpoczęła w 2022 roku. Koło Gospodyń Wiejskich w Olszewce organizuje warsztaty wielkanocne, bożonarodzeniowe, mikołajkowe oraz festyny dla dzieci, bale karnawałowe i walentynkowe. Gospodynie chętnie włączają się do akcji charytatywnych, biorąc udział w pomocy pogorzelcom oraz licznych zbiórkach na leczenie. Dbają również o tradycyjne wartości i pamięć historyczną organizując „Marsz Niepodległości”.


Koło Gospodyń Wiejskich w Dynaku, „Dzień Dziecka w Dynaku”

Na przełomie maja i czerwca 2024 r. Gospodynie Wiejskie w Dynaku zorganizują imprezę kulturalno-integracyjną dla mieszkańców powiatu przasnyskiego – „Dzień Dziecka w Dynaku”. Na dzieci będą oczekiwały atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni oraz wspólnych zabaw i animacji. Przeprowadzony zostanie również konkurs plastyczny dla najmłodszych, którzy otrzymają małe upominki.

Koło Gospodyń Wiejskich w Dynaku to młoda organizacja, która działa dla lokalnej społeczności w ramach wolontariatu. Koło z rosnącym powodzeniem organizuje w Dynaku Marsz Niepodległości, do którego każdego roku przyłącza się coraz więcej osób. Gospodynie przeprowadzają warsztaty kulinarne, „Mikołajki” i festyny dla mieszkańców, biorą udział w gminnych dożynkach – działają na rzecz integracji starszych i młodszych pokoleń w Dynaku.


Koło Gospodyń Wiejskich w Rudnie Jeziorowym, Wiem co jem – trzymam formę!

Gospodynie z Rudna Jeziorowego pragną przekazać dzieciom i młodzieży wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Zajęcia zostaną przeprowadzone z grupą chętnych uczestników w siedzibie KGW w Rudnie Jeziorowym. Gospodynie wraz ze swoimi gośćmi, wspólnie przygotują zdrowe posiłki, świeżo wyciskane soki oraz przekąski odpowiednie do wieku i zapotrzebowania. W ten praktyczny sposób dzieci dowiedzą się jak łączyć produkty i dobierać je w taki sposób, aby dostarczały jak najwięcej witamin i innych składników niezbędnych do zdrowego funkcjonowania. Koło Gospodyń Wiejskich z Rudna Jeziorowego stawia na nieprzetworzoną żywność, bogatą w wartościowe źródła węglowodanów, dobrze przyswajalne białka oraz błonnik i tłuszcze, które budują dobrostan dzieci i młodzieży. Koło Gospodyń Wiejskich z Rudna Jeziorowego posiada bogate doświadczenie w zakresie przeprowadzania warsztatów kulinarnych. W ostatnich latach zorganizowały takie wydarzenia jak: „Warsztaty kulinarne”, „Smaki tradycji – Dzień Chleba”, „Las i pole na stole”.

Galeria zdjęć