Czterech chłopców ściga się biegnąc po tartanie na stadionie wJednorożcu. W dalszym planie trybuny.

Działania Powiatu Przasnyskiego podczas obecnej kadencji to nie tylko inwestycje. Dzięki doskonałej współpracy Starostwa z instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi udało się zorganizować dziesiątki imprez sportowych i kulturalnych, spektakli kinowych i teatralnych, akcji charytatywnych, konkursów i koncertów muzycznych.Za ich sprawą integrujemy mieszkańców, zapewniamy rozrywkę i wspaniałe możliwości spędzania czasu wolnego.

Podczas obecnej kadencji Powiat Przasnyski zorganizował i współorganizował mnóstwo działań na rzecz naszych mieszkańców.
Wiele z nich udało się przeprowadzić dzięki naszemu dofinansowaniu, wspierającemu instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Imponującą popularnością cieszyły się imprezy rodzinne organizowane przez Miejski Dom Kultury, dofinansowane z budżetu Powiatu.

„Teatr i kino z rodziną" to cykliczny projekt, polegający na organizowaniu plenerowych projekcji kinowych oraz spektakli teatralnych dla osób w różnym wieku z miasta i powiatu przasnyskiego, odbywających się od czerwca do września. Projekt "Teatr i kino z rodziną", a wcześniej "Godzinki dla rodzinki" organizowane są od 2020 roku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki corocznie przekazywanej dotacji celowej z budżetu powiatu przasnyskiego (w 2023 r. wyniosła ona 30 tys. zł) z oferty kulturalnej skorzystało kilka tysięcy mieszkańców.

Od 2019 r., na mocy porozumienia między Powiatem Przasnyskim a Miastem Przasnysz, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu pełni zadania biblioteki powiatowej, działając nie tylko na rzecz przasnyszan, ale także całej społeczności powiatu. Aktywność Biblioteki to przede wszystkim udostępnianie zbiorów, zaspokajanie potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności Powiatu Przasnyskiego oraz uczestniczenie w upowszechnianiu wiedzy i kultury. W latach 2019-2023 Powiat Przasnyski na realizację zadań biblioteki powiatowej przeznaczył z własnych środków blisko 190 tys. zł. Ponadto Starostwo w latach 2022-2023 przekazało Bibliotece dotacje celowe na realizację wydarzeń (spotkania autorskie i koncerty) w ramach cyklu „Kulturalne lato z Biblioteką”. Dzięki wsparciu w kwocie ponad 22 tys. zł zorganizowano spotkania z autorem powieści kryminalnych Mariuszem Czubajem, reportażystą Witoldem Szabłowskim, aktorem i podróżnikiem Tadeuszem Chudeckim, aktorką Ewą Kasprzyk oraz koncerty Dzianiego, będący spotkaniem z kulturą i muzyką Romską, oraz aktorki Anety Todorczuk.

Dobra współpraca ze Starostwem Powiatowym polega także na udostępnianiu zasobów Starostwa (sala konferencyjna, pływalnia w Chorzelach, lodowisko i obiekty sportowe) na realizację wydarzeń organizowanych przez różne podmioty, dzięki czemu ze spotkań, koncertów i imprez mogli korzystać wszyscy zainteresowani mieszkańcy.

Dzięki współpracy Powiatu z organizacjami pozarządowymi dofinansowujemy wiele zadań publicznych. Wśród nich są m.in. Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej, obejmujące zawody w piłce siatkowej, ręcznej, koszykowej, nożnej, czwórboju lekkoatletycznym i lekkiej atletyce, biegach przełajowych oraz tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Kwota, jaką Powiat Przasnyski przyznał na dofinansowanie Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 2024 r. to 40 tys. zł.

Powiatowe fundusze wspierają ponadto szereg innych imprez sportowych i integracyjnych, organizowanych przez podmioty niepubliczne. Wśród nich jest m.in. cykl biegów "Korona Ziemi Przasnyskiej", Orszak Trzech Króli czy otwarcie sezonu motocyklowego. Wśród imprez plenerowych jesteśmy współorganizatorem cyklicznych Rajdów Gwiaździstych imienia Zacheusza Nowowiejskiego oraz Biegu Partyzanta o Szablę Starosty Powiatu Przasnyskiego w Górach Dębowych. Fundujemy nagrody podczas Zimowego Maratonu Na Raty, a Starosta Przasnyski obejmuje swoim patronatem wiele imprez sportowych, udostępniając przestrzeń oraz fundując upominki i puchary. W Mazowieckim Centrum Sportów Zimowych w Chorzelach działa szkółka pływacka, a w regularnych odstępach czasu młodzi adepci tej dyscypliny sportu mają szansę zdać egzamin na kartę pływacką.

Od lat Powiat Przasnyski aktywnie wspiera imprezy i kwesty charytatywne (m.in. Szlachetną Paczkę lub działania Areny Dobra i Konwoju Humanitarnego Przasnysz). W 2024 r. aktywnie włączyliśmy się we wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Powiecie Przasnyskim, współorganizując koncert oraz szereg zawodów sportowych. Udzieliliśmy także pomocy finansowej Miastu Przasnysz na rzecz organizacji Festiwalu Miodu i Piwa, który Starosta Przasnyski objął swoim patronatem, zaś latem 2023 r. wraz z Areną Dobra zorganizowaliśmy Przasnysz Folk Festiwal z koncertami wspaniałych artystów i mnóstwem atrakcji towarzyszących.

Pod koniec 2023 r. powstał Powiatowy Chór, który ma już za sobą pierwszy występ, zorganizowany wraz z nauczycielami Szkoły Muzycznej I Stopnia w Przasnyszu. Na powiatowej mapie kulturalnej regularnie goszczą koncerty adeptów i wykładowców tej szkoły, organizowane w przestrzeni Centrum Aktywizacji Biznesu oraz kościołach parafialnych.