Trzy medale im. St. Ostoja-Kotkowskiego oraz dyplomy

26 kwietnia 2024 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu wręczono medale, ufundowane przez Powiat Przasnyski, laureatom wyróżnionym przez komisję konkursową Kapituły Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego. Medale trafiły do Arkadiusza Smoleńskiego, Gabrieli Borkowskiej oraz Stowarzyszenia „Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie".

Komisja konkursowa Kapituły Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego przyznała za 2023 r. medal w kategorii „Twórca uznany", który wręczono aktorowi Arkadiuszowi Smoleńskiemu. W kategorii „Debiut" laureatką wyróżnienia została młoda, utalentowana piosenkarka Gabriela Borkowska. W kategorii Medal Honorowy nagrodzono Stowarzyszenie „Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie", a Dyplom Honorowy trafił w ręce Anny Muchy.

Przypominamy sylwetki laureatów:

Arkadiusz Smoleński urodził się 4 stycznia 1984 roku w Warszawie. Pochodzi z miejscowości Kijewice koło Przasnysza. Należał do Klubu Literackiego przy Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. W 2000 roku otrzymał I Nagrodę w Jesiennych Konfrontacjach Artystycznych Dzieci i Młodzieży – Turniej Jednego Wiersza. W 2003 roku zwyciężył w Telewizyjnym Programie TV Polsat – Debiut pokonując 8 tysięcy konkurentów. W nagrodę otrzymał rolę w serialu „Samo życie”. Od tego czasu wystąpił w około 50 filmach i serialach telewizyjnych między innymi: „Na wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „Komisarz Alex”, „M jak Miłość”, „Stulecie Winnych”, „Korona Królów”, „Czas honoru”.

Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Utrzymuje kontakt z Przasnyszem i Kijewicami, gdzie żyją jego najbliżsi. Jest młodym, ale mającym już duży dorobek artystyczny aktorem filmowym i teatralnym.

Gabriela Borkowska to uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. Jest laureatką i finalistką wielu festiwali i konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m. in Kryształowej Nuty (Kętrzyn), MFP Dolnośląska Nutka (Bielawa), Zjazdu Młodych Gwiazd (Szczecin), Danuta Rinn Festival (Warszawa), Muzycznej Jesieni (Warszawa), SMAK Stowarzyszenia Młodych Autorów i Kompozytorów (Myślibórz). W 2023 roku dostała się do katowickiego programu Mosz Grajfka - Zostań Gwiazdą z utworem autorskim pt. Hejter – głosami publiczności znalazła się w ścisłym finale.

Śpiew jest jej wielką pasją, której poświęca każdy wolny czas. Śpiewa recitale i bierze czynny udział w projektach artystycznych. Wielokrotnie uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych przez szkoły, władze miasta czy WOŚP. Jest bardzo wrażliwą artystycznie wokalistką, czarując głosem przekazuje emocje, co jest jej wielkim atutem. Gabriela uczęszcza na lekcje pianina, bo w najbliższej przyszłości chce samodzielnie komponować muzykę do własnych tekstów. Jest pod opieką artystyczną Stowarzyszenia ,,Z Kulturą za Pan Brat" oraz Fundacji Danuty Błażejczyk ,, Apetyt na Kulturę", które to promują młode talenty z małych miast i wsi.

Medal Honorowy im. Stanisława Ostoi-Kotowskiego za rok 2023 przyznano Stowarzyszeniu Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie. OSP w Wężewie istnieje od roku 1921. Przez przeszło wiek odznaczyła się wiele razy w kształtowaniu wydarzeń kulturalnych i oświatowych, o których można się dowiedzieć na stronie internetowej https://osp.wezewo.info/.

Od 12 lat istnieje strona internetowa, na której łamach ukazało się 36 regionalnych artykułów, o Wężewie, gminie Krasne oraz powiecie przasnyskim. Trzy z nich były zamieszczone na łamach wydawnictwa "Rocznik Przasnyski". Od ponad dekady OSP w Wężewie organizuje imprezę pt: "Kolędowanie w Wężewie", uczestniczą w niej artyści z całego powiatu przasnyskiego i nie tylko. Impreza ta wpisała się na stałe do wydarzeń kulturalnych w naszym powiecie i pozytywnie promuje nasz region. Kolejną inicjatywą, skromną choć przynoszącą dumę, jest założenie w 2018 roku "Mini Biblioteki Północnego Mazowsza ". Jej celem jest gromadzenie książek i innych publikacji, szczególnie powiązanych z naszym regionem – w rejestrze bibliotecznym znajduje się już około 150 pozycji. W świetlicy OSP w Wężewie można również podziwiać wystawę pt: "Ściana tradycji OSP w Wężewo", gdzie umieszczono kolekcję zdjęć strażackich i eksponatów związanych ze strażą pożarną w Wężewie i nie tylko. OSP organizuje także otwarte turnieje bilardowe i szachowe, którym przyświeca szczytny cel – zbiórki na rzecz osób poszkodowanych, wymagających wsparcia.

Anna Mucha jest założycielką grup internetowych: „Krasiniec/Szczuki dawniej ì dziś” oraz „Krasne i okolice dawniej i dziś”. Są to miejsca, w których promuje się wiedzę o zabytkach i historii, wspaniałe opowieści okolicznych mieszkańców – przedstawione są rody Krasińskich i stare fotografie. To cenne miejsca wypowiedzi dla mieszkańców Krasnego i okolic, jak również osób wywodzących się z naszego regionu, choć teraz przebywających za granicą. To ważne, aby dbać o swoją historię i tradycję, a w obu grupach nie brakuje osób starszych i młodzieży, dzielących się swoimi doświadczeniami.

Galeria zdjęć