Starosta Przasnyski przekazuje medal

19 sierpnia w kościele klasztornym odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem biskupa seniora Piotra Libery odprawiona z okazji 100. rocznicy wstąpienia do Klasztoru błogosławionej Marii Teresy Kowalskiej. Podczas Mszy Świętej, w której uczestniczył m.in. starosta Krzysztof Bieńkowski oraz radny powiatowy Jarosław Szmulski, uroczyście wprowadzono do kościoła relikwie błogosławionej siostry Marii Teresy Kowalskiej oraz otwarto i poświęcono utworzoną na piętrze klasztoru Izba Pamięci.

Dalsze uroczystości odbyły się na Skwerze bł. Marii Teresy Kowalskiej kapucynki, w czasie których starosta Krzysztof Bieńkowski przekazał na ręce siostry Marii - przełożonej klasztoru - medal „Gloria Prasnensis Terrae" dedykowany całemu Zgromadzeniu Zakonnemu Klarysek Kapucynek w Przasnyszu w uznaniu zasług dla Powiatu Przasnyskiego. Podziękował siostrom za opiekę modlitewną, jaką otaczają mieszkańców powiatu przasnyskiego.

Bł. Maria Teresa od Dzieciątka Jezus - Mieczysława Kowalska, ur. 19.09.1902 r. w Warszawie. Do klasztoru klarysek kapucynek w Przasnyszu wstąpiła w 1923 r. Pierwsze śluby złożyła w 1924 r., a wieczyste w 1928 r. Poniosła śmierć męczeńską 25.07.1941 r. w KL Soldau (Działdowo). Beatyfikowana 13.06.1999 r. w gronie 108 męczenników II wojny światowej.