DRUGI PRZASNYSKI JARMARK STAROPOLSKI ZA NAMI

Opublikowane przez DRUGI PRZASNYSKI JARMARK STAROPOLSKI ZA NAMI

W sobotę 31 maja 2014 roku przasnyski rynek powrócił do średniowiecza i czasów swojej świetności. Drugi Przasnyski Jarmark Staropolski przypomniał słynne przasnyskie jarmarki, które odbywały się tu w XVI wieku. Przasnysz był wtedy uznawany za trzecie po Warszawie i Płocku, miasto ma Mazowszu. Stanowił ważny ośrodek gospodarczy, a przebiegające przez miasto szlaki komunikacyjne przyczyniły się do rozwoju handlu. Przasnysz słynął także z licznej grupy 500 rzemieślników różnych profesji w tym 126 piwowarów – czterokrotnie więcej niż w słynącej z tego rzemiosła Warce.

By przypomnieć klimat średniowiecznego miasta na rynku stanęły kramy rzemieślników. Swoje profesje prezentowali garncarz, stolarz, bartnik, szewc, kowal, złotnik, powroźnik, piwowar, wikliniarz, tkaczka, krawcowa oraz kat z dybami i narzędziami  tortur. Każdy z uczestników jarmarku mógł uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych samodzielnie wykonując drobne średniowieczne przedmioty codziennego użytku. Na średniowiecznym jarmarku nie mogło zabraknąć potraw przyrządzanych według dawnych receptur i zielarki, która znalazła receptę na wszelkie dolegliwości. Można było też spróbować średniowiecznego iluminatorstwa, pisania ikon, heraldyki, tworzenia biżuterii oraz samodzielnie wybić monety. Dodatkową atrakcją cieszącą się ogromnym zainteresowaniem było stoisko sokolnika, który prezentował drapieżne ptaki.

Uczestnikom jarmarku czas umilała średniowieczna muzyka, tańce, inscenizacja taneczno – teatralna „Krzyżacy w Przasnyszu” i legendy mazowieckie opowiadane przez bajarza. Jarmarkowi towarzyszyła wystawa ze zbiorów dr Waldemara Krzyżewskiego na temat średniowiecznych sposobów leczenia koni oraz wystawa iluminatorstwa ksiąg Kamila Królikowskiego.

Dla najmłodszych uczestników jarmarku, w przeddzień ich święta przygotowano szczególnie dużo atrakcji. Odbyły się liczne gry w tym gra miejska, zabawy, średniowieczne koło fortuny oraz konkursy m.in. na najlepszy strój średniowieczny i konkursy rysunkowe. Przez cały dzień każdy chętny mógł spróbować swych sił w różnorodnych średniowiecznych grach planszowych i plenerowych. Najdzielniejszych uczestników, którzy zdobyli wymagane sprawności Książe Janusz pasował na swych giermków.

Uzupełnieniem nurtu historycznego jarmarku były stoiska handlowe ze współczesnym rękodziełem artystycznym (rzeźby, ceramika, obrazy, świece, hafty, wycinanki, patchworki, biżuteria, zabawki, wyroby z wikliny, słomy i ratanu), z potrawami regionalnymi (piwo jałowcowe, wędliny staropolskie, sery, miody) i bogatą ofertą kwiatów i krzewów.

Swoje wyroby zaprezentowały też Środowiskowe Domy Samopomocy z Myszyńca, Strzegowa, Makowa Mazowieckiego i Przasnysza. Stoiska z własnymi wytworami i warsztatami dla młodszych i starszych uczestników zorganizowały Stowarzyszenie Oświatowe „GRONO”, Stowarzyszenie „Razem” z grupą niepełnosprawnych koszykarzy Black Dragons, Szkoła Podstawowa Nr 1, Gimnazjum Publiczne, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna, Pracownia Batiku MAMUT z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, Przasnyska Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Świetlik oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Całodzienny jarmark zwieńczyła biesiada, którą śpiewem uświetnił Miejski Chór Męski i chór z Krasnego.

Drugi Przasnyski Jarmark Staropolski odbywał się w ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza”.

Organizatorem jarmarku było Miasto Przasnysz, zaś współorganizatorami Muzeum Historyczne, Szlak Książąt Mazowieckich, Stowarzyszenie Oświatowe „GRONO”, Auto Moto Klub „Rzemieślnik”, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Jarmark współfinansowany był ze środków Miasta Przasnysz, Samorządu Województwa Mazowieckiego i Powiatu Przasnyskiego.

Staropolskie zabawy dzieci i młodzieży zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Oświatowe „GRONO” w ramach dotacji na zadania publiczne Miasta Przasnysz z zakresu kultury.

Za współpracę i pomoc w organizacji imprezy Burmistrz Przasnysza składa podziękowania pracownikom Urzędu Miasta Przasnysz, Muzeum Historycznego, Miejskiego Domu Kultury, Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Publicznemu Gimnazjim, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej, organizacjom pozarządowym: Stowarzyszeniu Oświatowemu „GRONO”, Auto Moto Klubowi „Rzemieślnik” oraz Pani Wójt Grażynie Wróblewskiej.

Zobacz fotorelację z imprezy:

Barbara Chodkowska
Urząd Miasta Przasnysz