Dzień Strażaka w KP PSP w Przasnyszu

22 maja 2021 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski dziękując Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP za wspieranie działań na rzecz ochrony przeciwpożarowej powiatu wręczył mu Medal Za Zasługi dla Ziemi Przasnyskiej „Gloria Prasnensis Terrae”. Starosta wręczył również st.bryg. Waldemarowi Białczakowi tabliczkę pamiątkową z życzeniami dla wszystkich strażaków z terenu powiatu przasnyskiego.

Starosta przasnyski przemawia podczas Dnia Strażaka

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku i przywitaniem strażaków przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosława Nowosielskiego.

Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej i odegraniu Mazurka Dąbrowskiego przez działającą od 139 lat orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu, pod batutą druha Piotra Zalewskiego głos zabrał st.bryg. Waldemar Białczak - Komendant Powiatowy PSP w Przasnyszu, który przywitał zaproszonych gości, wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz podziękował służbom i instytucjom za wzorową współpracę, funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za rok ciężkiej pracy w trudnych czasach związanych z pandemią koronowirusa Sars-Cov 2.

Podczas uroczystego apelu odznaczeni i awansowani zostali:
Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2021 roku odznaczeni zostali:
Brązową Odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”
kpt. Piotr Kuligowski
st.ogn. Jarosław Tadrzak
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 kwietnia 2021 roku odznaczony został
„Brązowym Krzyżem Zasługi”
st.bryg. Waldemar Białczak
Odznaczenie zostanie wręczone w dniu 10 czerwca 2021 roku podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.
Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Z OSP RP medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali członkowie Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu:
Medalem Srebrnym
druh Paweł Kozicki
druh Mariusz Kozicki
druh Piotr Zalewski
Medalem Brązowym
druh Andrzej Tubis
Uchwałą Prezydium Zarządu Powiatowego Z OSP RP odznaką za wysługę lat odznaczeni zostali:
Za 55 lat wysługi- druh Stanisław Kamiński
Za 35 lat wysługi- druh Zbigniew Jeliński
Odznaką „Strażak wzorowy” odznaczona została- druhna Joanna Wróblewska
Odznaką Brązową „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza” odznaczeni zostali następujące druhny i następujący druhowie;
Monika Bloch
Patrycja Bulicka
Szymon Bulicki
Weronika Marchewka
Zofia Osowska
Marta Sobierajska
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozkazem personalnym nadał wyższy stopień oficerski:
Stopień starszego kapitana:
kpt. Kamil Bądkowski Stopień kapitana:
mł. kpt. Piotr Kuligowski
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe aspirantów:
Stopień aspiranta otrzymali:
mł.asp. Marek Biedrzycki
mł.asp. Kamil Niski
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał pierwszy stopień oficerski z dniem 4 maja 2021 roku strażakowi z Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu:
stopień młodszego kapitana otrzymał:
st.sekc. Rafał Smoliński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał z dniem 4 maja 2021 roku stopień brygadiera –
mł.bryg. Jarosławowi Andruszkiewiczowi – Z-cy K-ta Powiatowego PSP w Przasnyszu.
Akty nadania stopni zostaną wręczone w dniu 10 czerwca 2021 roku podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie
Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej rozkazem personalnym z dnia 20 kwietnia 2021 roku nadał wyższe stopnie służbowe z dniem 4 maja 2021 roku podoficerom Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu:
Stopień starszego ogniomistrza otrzymali:
ogn. Grzegorz Domański
ogn. Zbigniew Smoliński
Stopień ogniomistrza otrzymał:
mł.ogn. Robert Chmielewski
Po wręczeniu odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe nastąpiło odczytanie życzeń Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Wąsika.
Następnie głos zabrał Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Nowosielski oraz zaproszeni goście.
Na koniec w imieniu odznaczonych i awansowanych wystąpił st.kpt. Kamil Bądkowski, który podziękował w imieniu swoim i kolegów za docenienie pracy i tworzenie godnych warunków służby .
W uroczystości udział wzięli:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Maciej Małecki,
Przedstawiciel Komendanta Głównego PSP – Specjalista w KG PSP – Jacek Sokołowski,
Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP – nadbryg. Jarosław Nowosielski
Starosta Przasnyski – Krzysztof Bieńkowski,