INFORMACJA O REALIZACJI PROJEKTU

Opublikowane przez INFORMACJA O REALIZACJI PROJEKTU

Szanowni Państwo. Powiat Przasnyski zrealizował projekt pn. „Poprawa Infrastruktury technicznej terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Całkowita wartość Projektu – 34.039.391,41 PLN
Wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 28.731.409,20 PLN / 85%
Wkład budżetu Powiatu przasnyskiego i samorządu województwa mazowieckiego – 5.307.982,21 PLN

Projekt polegał na kompleksowym uzbrojeniu terenów Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w infrastrukturę komunalną, drogową, energetyczną i teleinformatyczną, w tym w szczególności na:
- budowie drogi wewnętrznej i dojazdowej wraz z infrastrukturą uzupełniającą: chodnikami, ścieżką rowerową i zatokami autobusowymi,
- budowie sieci wodociągowej,
- budowie zewnętrznej sieci kanalizacji sanitarnej,
- budowie sieci kanalizacji deszczowej,
- zasileniu w energię terenu strefy gospodarczej,
- wykonaniu światłowodu wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Powiat Przasnyski, jako jedyny Powiat w Polsce zrealizował projekt adaptacji wykupionych od Skarbu Państwa gruntów i ich kompleksowym uzbrojeniu oraz zarządzaniu nimi w oparciu o zewnętrzne środki finansowe. W wyniku realizacji projektu na powierzchni 306 ha powstało 189 kompleksowo uzbrojonych działek inwestycyjnych w 3 obszarach:

Przasnyskiej Strefie Gospodarczej – 105 działek – łącznie ok. 112 ha
Przasnyskiej Podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – 80 działek – łącznie ok. 48 ha
Na terenach przemysłowych z funkcja lotniczą – 4 działki łącznie ok. 107 ha

W wyniku realizacji projektu cechującego się coraz większym znaczeniem gospodarczym jest sprzedaż na chwile obecną 37 działek inwestycyjnych i ściągnięcie inwestorów wewnętrznych i zewnętrznych na teren powiatu (obecnie zlokalizowało się już 18 firm z różnych branż, m.in budowa największej w Polsce fabryki peletu drzewnego, planowana jest budowa proekologicznej biogazowni, jak również szereg innych firm, transportowych, handlowych, produkcyjnych).

Referat Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Rynku Pracy

Data: 2020-08-04