KONFERENCJA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW I SAMORZĄDOWCÓW Z REGIONU OSTROŁĘCKIEGO

21 stycznia br. w siedzibie Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce odbyła się konferencja regionalna „Mazowsze Perspektywy Rozwoju” zorganizowana w ramach Programu Promocji Rozwoju Przedsiębiorczości (PPRP).

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Prezydent Miasta Ostrołęki - Janusz Kotowski, Starosta Ostrołęcki - Stanisław Kubeł, Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego - Krzysztof Bieńkowski, Starosta Przasnyski - Zenon Szczepankowski, Starosta Makowski - Zbigniew Roman Deptuła, Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza - Antoni Rutka, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego - Karol Ciborowski, przedstawiciele oddziału zamiejscowego Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych - Arkadiusz Luma oraz Edyta Chrzaniuk. Na konferencję przybyło ponad stu przedsiębiorców oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z regionu ostrołęckiego.

Konferencję rozpoczęła Pełnomocnik Zarządu ds. PPRP Pani Katarzyna Tołczyk, która zapowiedziała w swoim wystąpieniu, że organizatorom zależy na stworzeniu spójnej koncepcji działań na rzecz długotrwałego rozwoju Mazowsza poprzez dynamiczny wzrost aktywności gospodarczej przedsiębiorców oraz samorządowców.
Prezentacji Samorządowego Instrumentu Wspierania Rozwoju Przedsiębiorczości na przykładzie Ostrołęki dokonał Pan Janusz Kotowski, Prezydent Miasta. Zapewniał, że zadania ujęte w strategii Wspierania Rozwoju Przedsiębiorczości w Ostrołęce mają swoje odzwierciedlenie w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Jednym z jego elementów jest utworzona tzw. strefa rozwoju gospodarczego, gdzie na obszarze kilkunastu hektarów, wyposażonym w pełną infrastrukturę techniczną, stworzono dogodne warunki do prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej.

Starosta Ostrołęcki Pan Stanisław Kubeł, przybliżył zebranym projekty realizowane przez jego urząd. Wśród programów znalazł się „Fundraising, czyli podnoszenie kwalifikacji pracowników NGO Powiatu Ostrołęckiego w zakresie aplikowania o zewnętrzne źródła finansowania”. Głównym celem projektu było podniesienie kwalifikacji zawodowej pracowników „trzeciego sektora”. W jego ramach zorganizowano blisko 100 godzin szkolenia dla 60 pracowników organizacji pozarządowych z terenu powiatu ostrołęckiego.
Możliwości korzystania ze wsparcia, przez przedsiębiorców, wynikające z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zaprezentowali Arkadiusz Luma oraz Edyta Chrzaniuk z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). Chętnych zapoznali z możliwościami współpracy z oddziałem zamiejscowym MJWPU.
O dotacjach przeznaczonych dla przedsiębiorców w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego mówił Główny Specjalista Karol Ciborobski, z Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego. Jego wystąpienie uzupełnił, udzielając praktycznych rad przedsiębiorcom wnioskującym o dotacje unijne Pan Antoni Rutka, członek Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego. Spotkanie zakończyła dyskusja, podczas której zebrani mieli okazję zadawać pytania na budzące wątpliwości tematy.

Goście po konferencji zgodnie oświadczyli, że zapotrzebowanie na informacje dotyczące tematyki niniejszej konferencji jest ogromne. Organizatorzy zapowiadają, że kolejne spotkania odbędą się w Ciechanowie (28.02.2008), Radomiu (17.03.2008), Siedlcach (07.04.2008) oraz Płocku (21.04.2008).

Data: 2020-07-12
Imieniny: Brunona, Jana, Wery