KONFERENCJA REGIONALNA W SIEDZIBIE STAROSTWA – RELACJA

Opublikowane przez KONFERENCJA REGIONALNA W SIEDZIBIE STAROSTWA – RELACJA

W dniu 25.02.2010 r. w Starostwie Powiatowym odbyła się Konferencja Regionalna na temat pozyskiwania dotacji UE dla przedsiębiorców i samorządowców. Organizatorami konferencji byli: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Mazowiecki Serwis Gospodarczy.
Konferencję rozpoczął Starosta Przasnyski - Pan Zenon Szczepankowski, który przedstawił uczestnikom „dobre praktyki” w zakresu pozyskiwania środków unijnych na przykładzie sukcesów powiatu przasnyskiego.

Starosta szczegółowo omówił kluczowy dla powiatu projekt pn. „Poprawa infrastruktury technicznej terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej” polegający na kompleksowym uzbrojeniu terenów inwestycyjnych PSG w podstawowe media – drogi wewnętrzne i dojazdowe, kanalizację sanitarną, kanalizację deszczową, sieć wodociągową, infrastrukturę elektroenergetyczną oraz teleinformatyczną. Projekt ten, opiewający na kwotę prawie 42 mln zł jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu województwa mazowieckiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013. Starosta poinformował także zebranych przedsiębiorców o możliwości zakupu działek inwestycyjnych na obszarze PSG, a także o ogłoszonym przetargu na sprzedaż działek budowlanych przy ul. Ruda i ul. Wiejskiej w Przasnyszu.

W dalszej części konferencji Pani Katarzyna Glezman z Mazowieckiego Serwisu Gospodarczego przybliżyła zebranym przedsiębiorcom proces skutecznego aplikowania na Mazowszu o środki zewnętrzne, w tym dotacje unijne.
Ciekawą prelekcję skierowaną na temat dotacji unijnych dla samorządów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 wygłosił Pan Przemysław Mioduszewski z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Po oficjalnych prezentacjach, prelegenci i licznie przybyli przedsiębiorcy wymieniali swoje doświadczenia w toku indywidualnych konsultacji.
Podsumowując, należy stwierdzić, że konferencja stanowiła udaną próbę przybliżenia lokalnym przedsiębiorcom i samorządowcom idei skutecznego realizowania działań inwestycyjnych w oparciu o środki zewnętrze pochodzące z funduszy UE.

Zapraszamy do zapoznana się z materiałami konferencyjnymi:

• Dotacje na rozwój mazowieckich firm w 2010 r. w ramach RPO WM 2007 - 2013 - pobierz.

• Dotacje UE 2007-2013 dla przedsiębiorców i szmorządowców - pobierz.