Opublikowane przez Konkurs NCBR na innowacje w urządzeniach grzewczych! 200 mln zł do rozdysponowania!

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki chce wesprzeć innowacje w obszarze urządzeń grzewczych. Do 30 kwietnia wnioski mogą składać producenci oraz konsorcja przedsiębiorców lub konsorcja przedsiębiorców z udziałem jednostek naukowych. Dla mikro i małych przedsiębiorstw możliwe dofinansowanie może wynieść nawet do 80% na badania przemysłowe oraz do 60% na prace rozwojowe.

W roku 2019 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło 58 konkursów, na które wpłynęło niemalże 3000 wniosków o dofinansowanie. Ta instytucja rządowa przeznacza średnio 5 mld zł rocznie na finansowanie obszaru badań i rozwoju.

Do końca kwietnia trwa nabór wniosków w ramach konkursu „Szybka Ścieżka dla branży urządzeń grzewczych”. To, co wyróżnia z oferty NCBR właśnie ten konkurs to ściśle określony zakres tematyczny oraz fakt, że sfinansowany przez Centrum projekt może stanowić innowację jedynie na skalę danego przedsiębiorstwa. Do aplikowana o wsparcie zaproszone zostały przedsiębiorstwa oraz konsorcja: przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw i jednostek naukowych. „Szybka Ścieżka” to proste zasady przy ograniczonej liczbie formalności.

– Nasza nowa inicjatywa umożliwi transformację technologiczną w branży producentów urządzeń grzewczych. Taka zmiana przełoży się nie tylko na sukces rynkowy opracowanych w Polsce nowych produktów czy usług, ale przede wszystkim na czyste środowisko i nasze lepsze zdrowie – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Od pomp ciepła po fotowoltaikę

Zainteresowani wsparciem powinni zgłosić innowacje mieszczące się w jednym z 7 obszarów badawczych:

1. Konstrukcja i instalacja pomp ciepła.

2. Pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie.

3. Konstrukcje kotłów.

4. Automatyka i systemy sterowania kotłów.

5. Konstrukcje indywidualne – ogrzewacze pomieszczeń.

6. Urządzenia dla ciepłownictwa.

7. Fotowoltaika.

W każdym z obszarów są wydzielone szczegółowe tematy badawcze – ich pełna lista wraz z opisami została opublikowana na stronie NCBR.

Kto może się zgłosić?

Konkurs jest adresowany do przedsiębiorców zarejestrowanych i prowadzący działalność na terytorium Polski. Mogą to być podmioty z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja składające się z 2-5 podmiotów. Te ostatnie mogą tworzyć same przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa i jednostki naukowe, przy czym liderem musi być przedsiębiorstwo. Wysokość dofinansowania jest zależna od wielkości firmy oraz rodzaju wykonywanych w projekcie prac B+R.

Dla mikro- i małych przedsiębiorstw możliwe dofinansowanie może wynieść nawet do 80% kosztów kwalifikowalnych na badania przemysłowe oraz do 60% na prace rozwojowe. Średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć odpowiednio 75% i 50%, zaś duże na środki w wysokości do 65% i do 40% kosztów. Jednostki badawcze w konsorcjach zarówno na badania przemysłowe jak i prace rozwoje zawsze otrzymają 100% dofinansowania (szczegóły na załączonych grafikach).

Ile jest środków?

Łączna pula środków w ramach tej szybkiej ścieżki wynosi 200 mln zł, z czego 20 mln jest dla województwa mazowieckiego, a pozostałe 180 mln dla reszty kraju. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu to 400 tys. zł, a maksymalna to równowartości 50 mln euro.

Wnioski można składać on-line do 30 kwietnia za pośrednictwem Systemu LSI NCBR. Ocena projektów potrwa od tej daty maksymalnie 90 dni.

Szkolenie za darmo: zarejestruj się!

Wszyscy którzy są zainteresowani pozyskaniem środków, mogą dowiedzieć się więcej podczas spotkania informacyjnego na ten temat 30 marca, które we współpracy z NCBR organizuje Platforma Przemysłu Przyszłości (PPP). Z powodu obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, odbędzie się ono w formacie on-line. Rejestracja jest darmowa w specjalnym formularzu dostępnym TUTAJ.

Podczas trwania szkolenia on-line będzie można poznać najważniejsze informacje dotyczące możliwości aplikowania w konkursie. Prowadzący szkolenie pracownicy NCBR szczegółowo wytłumaczą czym jest projekt B+R i jakie są jego oczekiwane rezultaty. W harmonogramie szkolenia zaplanowano również przedstawienie dobrych praktyk i wskazówek dotyczących wypełniania wniosku i omówienie najczęściej popełnianych przez wnioskodawców błędów. Fundacja FPPP dla zarejestrowanych uczestników przygotuje też pakiet kontaktów do potencjalnych partnerów mogących być wsparciem przy wdrażaniu innowacji, która będzie efektem planowanych prac B+R. Zadaniem FPPP (fundacji skarbu państwa) jest bowiem wspieranie transformacji polskich przedsiębiorstw w kierunku przemysłu 4.0.

Materiały:
Pełna dokumentacja konkursu
Informacje na temat zakresu tematycznego konkursu
Formularz rejestracyjny oraz agenda szkolenia
Najważniejsze informacje na temat konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na temat „Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze”
Artykuł na temat konkursu

Narzędzia z których warto skorzystać:
Asystent Innowacji
Asystent Budżetowy